Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

CZAS PRACY

2 lipca 2019

NR 19 (Lipiec 2019)

Czas pracy osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

0 1104

Zamierzam zatrudnić pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności w umiarkowanym stopniu. Czy taka osoba może pracować tyle godzin, co pozostali pracownicy? Czy są jakieś obostrzenia w tym zakresie?

ODPOWIEDŹ
Czas pracy osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wynosi 7 godzin dziennie oraz 35 godzin tygodniowo. Są to normy nieprzekraczalne.

UZASANIENIE
Wymiar czasu pracy osób z niepełnosprawnością różni się nieznacznie w zależności od stopnia niepełnosprawności. I tak dla osób o lekkim stopniu niepełnosprawności czas pracy to 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Natomiast dla pracowników o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności jest to 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Ważne

Ze względu na niższy wymiar czasu pracy osoby posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności nie może powodować obniżenia wynagrodzenia z tego tytułu. Niepełnosprawny musi je otrzymywać w pełnej wysokości, tak jakby pracował 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo.


Pracodawca musi ponadto pamiętać, że osoby niepełnosprawne są objęte zakazem zatrudniania w porze nocnej (zasadniczo od 21.00 do 7.00) oraz w godzinach nadliczbowych.

Opisane obostrzenia nie muszą być stosowane w stosunku do osób:

  • zatrudnionych przy pilnowaniu, tj. wykonujących czynności bezpośrednio związane z pilnowaniem lub monitorowaniem mienia,
  • które na swój wniosek otrzymały zgodę od lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników, lub w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad takimi osobami.

Ważne

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, wliczanej do czasu pracy.


Podstawa prawna: art. 15-17, art. 18 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 511 z póżn.zm.).