Zatrudniliśmy na zastępstwo pracownicę, która po tygodniu świadczenia pracy sama jest nieobecna w pracy. Poinformowała nas również, że jest w ciąży. Czy możemy się rozstać z tą pracownicą? Świadczyła dla nas pracę wyłącznie przez tydzień. Co w przypadku powrotu do pracy pracownika, którego pani zastępowała? Czy musimy przekształcić umowę na zastępstwo w umowę na czas określony/nieokreślony?
ODPOWIEDŹ
Niezależnie od rodzaju umowy o pracę, w okresie ciąży, każdy pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę, dlatego też nie możecie Państwo wypowiedzieć umowy na zastępstwo, nawet biorąc pod uwagę, że pracownik świadczył pracę zaledwie tydzień. Z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego albo rozwiązania jego umowy o pracę, umowa o pracę na zastępstwo nieobecnej z powodu ciąży rozwiąże się.
Uzasadnienie
Chociaż w momencie zawarcia umowy o pracę na zastępstwo nie znamy okresu jej trwania, to nie powoduje to, że taka umowa traktowana jest jak umowa na czas nieokreślony. Czas trwania umowy o pracę na zastępstwo rzeczywiście jest nieokreślony w tym znaczeniu, że nie wiemy ile taka umowa będzie trwała. Umowa o pracę na czas zastępstwa zawsze jednak będzie trwała wyłącznie do momentu powrotu do pracy pracownika zastępowanego albo rozwiązania jego umowy o pracę. Umowy o pracę na zastępstwo za czasowo nieobecnego innego pracownika – co do zasad wypowiadania takich umów – podlegają regułom właściwym dla umowy o pracę na czas określony. Oznacza to, że długość wypowiedzenia zależna jest od okresu zatrudnienia oraz, że wypowiadając umowę o pracę na zastępstwo nie musimy podawać uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia.
Zgodnie z art.177 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
WAŻNE: Oznacza to, że także w czasie obowiązywania umowy o pracę na czas zastępstwa, pracodawca nie może jej rozwiązać. Umowę może wypowiedzieć pracownica albo może ona rozwiązać się automatycznie.
W nawiązaniu do pytania o konieczność przekształcenia umowy na zastępstwo w umowę na czas określony/nieokreślony, to nie ma takiego obowiązku. Rzeczywiście w przypadku umowy o pracę na czas określony i umowy na okres próbny, zgodnie z art. 177 § 3 ustawy Kodeksu pracy, umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu, jednak powyższy przepis, zgodnie z § 31, nie znajduje zastosowania do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Podstawa prawna: art. 177 § 1, 3, 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 poz. 917 z późn.zm.).