Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz z ich elektronizacją. Ustawa zakłada skrócenie z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej poprzez przekazanie do ZUS informacji w tej sprawie oraz możliwość prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej.
Takie rozwiązanie spowoduje, że osoby przechodzące na emeryturę nie będą musiały same zbierać takich informacji. Będą mogły skorzystać z dokumentów, które pracodawca przekazał do ZUS, bądź odebrać od pracodawcy dokumentację po upływie 10 lat.
Nowe przepisy zakładają też możliwość przechowywania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej przez pracodawców. Rozwiązanie to umożliwi znaczne ograniczenie kosztów przechowywania dokumentacji (ze 130 mln zł obecnie do 30 mln zł po zmianie przepisów). Nowe przepisy mają też wyeliminować przechowawców dokumentacji pracowniczej działających bez uzyskania wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych prowadzonego przez marszałka województwa. Dokumenty archiwizowane przez „nieuprawnionych przechowawców” nie będą mogły stanowić dowodów w postępowaniu o przyznanie świadczenia emerytalnego lub rentowego, co może wpłynąć na obniżenie wymiaru świadczenia. Nieuprawnieni przechowawcy będą musieli albo zakończyć działalność, albo uzyskać wpis do odpowiedniego rejestru do końca 2018 r.