W naszej firmie działają związki zawodowe. Przewodniczący jednego ze związków zawodowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W momencie rozpoczęcia korzystania przez przewodniczącego ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, posiadał on ważne badania lekarza medycyny (o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku) do pracy dopuszczające do pracy na zajmowanym stanowisku. Zbliża się termin upłynięcia ważności badań; czy powinniśmy skierować pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na badania medycyny pracy? Uważamy, że nie ma takiej konieczności z uwagi na to, że przewodniczący nie świadczy pracy.
ODPOWIEDŹ
Pracownika, który jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy (np. na podstawie wniosku zarządu zakładowej organizacji związkowej czy znajdującego się w okresie wypowiedzenia), należy kierować na badania medycyny pracy.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: k.p.), pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim – po upływie terminu określonego w zaświadczeniu albo w przypadku nieobecności w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni. Problem w tym, że gdy zaświadczenie straci ważność w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, to nie wiadomo, czy pracodawca powinien kierować pracownika na kolejne badania okresowe. Zdania ekspertów dotyczące tej kwestii są podzielone. Należy mieć na uwadze, że ani zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej (na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych) ani zwolnienie w okresie wypowiedzenia (na podstawie art.362 k.p.) nie zawiesza stosunku pracy.
Niestety przepisy nie wyłączają obowiązku wykonania okresowych badań lekarskich w sytuacji zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Obowiązek skierowania praco...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę