W jednostce administracji samorządowej pracownicy będą pracowali w niedziele, żeby przygotować bardzo ważną dla jednostki imprezę. Jak należy rozliczyć czas pracy poświęcony przez te osoby w dniu, który jest dla nich wolny od pracy?
ODPOWIEDŹ
Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w niedzielę lub święto jego pracodawca ma obowiązek zapewnić w zamian inny dzień wolny od pracy. Jeśli z różnych względów samorządowiec nie otrzyma tej formy rekompensaty nabywa prawo do dodatku do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
UZASADNIENIE
Ustawa o pracownikach samorządowych tylko we fragmentarycznym zakresie reguluje kwestię czasu pracy tej kategorii zatrudnionych. Ten akt prawny w zasadzie jasno i klarownie opisuje tylko zasady rekompensowania samorządowcom pracy w godzinach nadliczbowych. Sposób postępowania w tym zakresie opisany jest w art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych.
Przepis ów stanowi, że pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Niestety jeśli chodzi o pracę samorządowców w niedziele brak jest już tak jasnych regulacji.
Dlatego też w praktyce każdy kadrowiec zatrudniony w samorządzie stoi przed dylematem czy stan taki potraktować tak samo jak pracę w godzinach nadliczbowych czy raczej – odwołując się do Kodeksu pracy – udzielić osobie pracującej w niedzielę dnia wolnego od pracy rekompensującego dodatkowo wykonane zadania.
Do wyjaśnienia tych kwestii powołać się należy na art. 43 ust. 1 ustawy o pracownika samorządowych odsyłający w sprawach nieuregulowanych w tym akcie prawnym do odpowiednich przepisów Kodeksu pracy.
WAŻNE: Rekompensowanie pracy w niedzielę w przypadku pracowników samorządowych odbywa się według zasad określonych w Kodeksie pracy a nie wprost w ustawie o pracownikach samorządowych.
Moim zdaniem w przypadku pracy samorządowca w niedziele albo święto stosować należy uregulowania zawarte w art. 15111 Kodeksu pracy na co zezwala przecież cytowany powyżej art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. Wspiera go też art. 5 Kodeksu pracy, stanowiący że przepisy tego aktu prawnego mają zastosowanie do wszystkich pracowników z wyjątkiem przypadków, gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne. A ustaliliśmy już, że w ustawie o pracownikach samorządowych brak jest takich uregulowań.
W tej sytuacji przyjąć należy iż ustawa o pracownikach samorządowych jest przepisem szczególnym wobec Kodeksu pracy. W praktyce oznacza to, że do ustalania systemów czasu pracy pracowników samorządowych stosować należy reguły zawarte w Kodeksie pracy.
Pracownik samorządowy wykonuje więc swoje zadania z uwzględnieniem typowych norm czasu pracy przewidujących wykonywanie obowiązków służbowych przez 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin w tygodniu w przeciętnie pięciodniowy...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę