Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zgodnie z art. 153 kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, a prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Co to oznacza? Czy już po pierwszym miesiącu pracy mogę iść na 2 tygodnie urlopu? Jak to wygląda?

Przykład

Pierwszy raz w życiu podpisałem umowę o pracę 15 stycznia 2014 roku, po przepracowaniu miesiąca zmieniłem firmę. Czy w tej nowej firmie przysługuje mi już prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego?

Jeżeli ktoś zaczyna dopiero pracować na umowie o pracę, to najprawdopodobniej ma prawo do 20 dni urlopu w roku (nie 26 dni). Zgodnie z przywołanym przepisem po każdym miesiącu pracy nabywamy prawo do 1/12 urlopu. Zgodnie z przykładem pracownik dopiero 14 lutego (miesiąc pracy to 30 dni) nabędzie prawo do pierwszego urlopu w wymiarze 1/12 z 20 dni czyli 1,66 dnia. W związku z tym, pracownik będzie się mógł udać na pierwszy w życiu urlop dopiero od 15 lutego 2014.

Pojawia się tutaj następna wątpliwość, co tzn. że pracownik nabył prawo do 1,66 dnia, czy należy to zaokrąglić? Kodeks pracy nie nakazuje tego robić. Pracodawcy albo faktycznie zaokrąglają do 2 dni albo udziela...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę