Firma chce uregulować systemowo kwestie obowiązujących w niej rozkładów czasu pracy. Co jest lepsze dla pracodawcy - ustalenie rozkładu czasu pracy w regulaminie pracy czy raczej w umowie o pracę zawieranej z każdym pracownikiem?
ODPOWIEDŹ
Moim zdaniem lepsze jest ustalenie rozkładu czasu pracy w regulaminie. W takim przypadku ewentualne zmiany przyjętych rozwiązań są prostsze. Wprowadzenie rozkładu czasu pracy do umowy o pracę powoduje, że każda jego zmiana wymagać będzie zastosowania porozumienia zmieniającego albo wypowiedzenia zmieniającego.
UZASADNIENIE
Co do zasady zakładowy rozkład czasu pracy (te same reguły dotyczą też rozkładu oddziałowego i wydziałowego) powinien być uregulowany albo w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie pracy. W przypadku pracodawcy, na którym nie ciąży obowiązek wydawania regulaminu pracy rozkład czasu pracy wprowadza się obwieszczeniem. Obowiązuje ono po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Ten ostatni ma obowiązek zapoznać każdego nowego pracownika z treścią obwieszczenia przed rozpoczęciem przez niego wykonywania obowiązków.
Zgodnie z orzecznictwem sądowym nie ma przeszkód, że rozkład czasu pracy ustalić w umowie o pracę z pracownikiem. Może to też nastąpić w drodze porozumienia między stronami.
Zgodnie z art. 129 § 3 k.p. pracodawcy mają prawo ustalić rozkłady czasu pracy w formie pisemnej lub elektronicznej. Robi się to na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, o...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę