Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W obecnej sytuacji nasz zakład ma wiele mniejsze obroty i przychody. Kierownictwo nie chce przy najmniej na razie obniżać wynagrodzenia, dlatego zastanawiamy się, czy możemy wysłać pracowników na przymusowe urlopy, tak by później już po epidemii wszyscy pracownicy pracowali. Czy możemy wysłać pracowników na urlopy?

Odpowiedź 

Generalnie pracodawca nie może wysłać pracownika na przymusowy urlop, chyba że dotyczy to urlopu na poprzedni rok/lata. Więcej w uzasadnieniu

Uzasadnienie 

W myśl art. 152  k.p. pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, a  pracownik nie może zrzec się prawa do niego.
Generalnie pracodawca ma udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów, a jedyny termin do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop na jaki wskazuje kodek pracy, to 30 września następnego roku kalendarzowego. Dlatego też występuje dychotomia postępowania. Zgodnie  z prawem pracodawca nie może w czasie przestoju i zamknięcia zakładu zmusić pracowników do wykorzystania urlopu za 2020 r.   Jeśli jak wskazuje Główny Inspektor Pracy pracodawca nie może narzucić pracownikowi terminu wykorzystania urlopu (pismo o sygn. GNP-364-4560-14-1/17/PE/RP), to pracodawca nie ma żadnych narzędzi by wysłać pracownika na przymusowy urlop. 
Inaczej sprawa wygląda w przypadku urlopu zaległego. Pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie (chodzi o termin z art. 186 k.p. – do 30 września następnego roku). Tak kilkakrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy, w tym wyroku  z 25 stycznia 2005 r. (sygn. I PK 124/05, LEX) i  stwierdził, iż pracodawca może pracownika wysłać na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. W uzasadnieniu Sąd zwrócił uwagę, iż przepis art. 168 k.p...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.