Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WYNAGRODZENIA

19 maja 2014

Przeciwdziałanie przedawnieniu roszczeń dotyczących wynagrodzenia ze stosunku pracy

178

Pan Marek począwszy od 2009 roku, pracował więcej niż to dopuszczalne. Pracodawca nie płacił mu wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych ale także wynagrodzenia zasadniczego w pełnej wysokości. W 2014 roku (19 maja) Pan Marek rozważał złożenie sprawy w Sądzie. Przygotowanie do złożenia sprawy w Sądzie zajmie mu jednak sporo czasu. Co można zrobić aby kolejne wynagrodzenia się nie przedawniały?

Roszczenie o wynagrodzenie przedawnia się w terminie 3 letnim od momentu kiedy to wynagrodzenie stało się wymagalne, tzn. od momentu kiedy pracodawca powinien był zapłacić wynagrodzenie oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Wynagrodzenie zasadnicze płacone jest co miesiąc, więc w tym zakresie zacznie ono się przedawniać (stanie się wymagalne) z miesiąca na miesiąc. Wynagrodzenie za nadgodziny nie zawsze powinno być płacone co miesiąc, a po upływie okresu rozliczeniowego.

Gdyby Pan Marek złożył sprawę w Sądzie dziś to co prawda mógłby domagać się wypłaty wynagrodzenia począwszy od 2009 r., jednak pracodawca skutecznie mógłby podnieść zarzut przedawnienia co do wynagrodzenia, które stało się wymagalne przed 19 maja 2011 roku (3 lata).

Pan Marek jednak potrzebuje jeszcze czasu żeby zdecydować się i zebrać dowody. Żeby przerwać bieg przedawnienia powinien zliczyć należne mu wynagrodzenie za okres trzech lat wstecz i złożyć w Sądzie...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę