Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WYNAGRODZENIA

17 lipca 2017

Poziom wynagrodzenia na takim samym stanowisku i za taką samą pracę

212

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na takim samym stanowisku i wykonuje taką samą pracę to czy należy mu się takie samo wynagrodzenie? Dość zdawkowo problem nierównego wynagradzania wprost reguluje art.183c § 1 kodeksu pracy zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Tak sformułowany przepis rozumiany dosłownie wskazuje, że należy nam się taka sama pensja jeżeli robimy to samo co kolega. Nie oznacza to bezwzględnie, że jeżeli dwóch pracowników jest zatrudnionych na stanowiskach tożsamych tzn. odpowiadających nazwą, zakresem obowiązków, czy wreszcie kwalifikacjami posiadanymi przez pracownika, to mają oni otrzymywać takie samo wynagrodzenie.

Weźmy za przykład sytuacje gdzie w sklepie zatrudnia się 4 kierowników, a każdy z nich odpowiada za odrębny dział sprzedaży, każdy z działów ma w ofercie odrębny asortyment. Jeden z mięsem, drugi z pieczywem, trzeci ze słodyczami, a czwarty z drogerią. Każdy z kierowników ma pod sobą od 8 do 12 podwładnych. Zapytano mnie czy kierownik działu słodycze nie powinien zarabiać co najmniej tyle ile działu z drogerią? Różnica w wynagrodzeniu Pań wynosiła 20%. Wszystkie Panie miały zbliżony staż pracy.

Kierownik drogerii miał pod sobą 6 podwładnych, a działu ze słodyczami 8, do obu działów codziennie dowożono towar. Kierownicy pozostałych dwóch działów zarabiali na poziomie o 10% wyższym, jako że mieli pod sobą po 12 pracowników i bez cienia wątpliwości praca w dziale mięsnym i z pieczywem wymagała największego wysiłku.

Kierownik działu słodycze miał ukończone studia, jednak nieprzydatne do pracy na stanowisku kierownika działu słodycze, kierownik działu z drogerią, która zdaniem kierownik słodyczy niesłusznie zarabia więcej niż ona, miała wykształcenie średnie z technologii żywienia. Pracodawca jako atut przy rekrutacji wskazał posiadanie wykształcenia technika żywienia.

Razem ustaliliśmy, że wysiłek jaki obie panie ponoszą każdego dnia jest podobny. Czy w świetle tych informacji wynagrodzenie kierownika działu słodycze jest za niskie?

Uważam, że wynagrodzenie kierownika działu słodycze może być ukształtowane na zbyt niskim poziomie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pracodawca słusznie zróżnicował wynagrodzenie obu Pań. Przecież jedna z nich ma wymagane wykształcenie technika, a druga nie. Wynagrodzenie na poziomie wyższym o 10% dla pozostałych kierowników względem kierownika drogerii to uzasadniona suma, ale czy względem kierownika działu słodycze (30%) także? Ustaliliśmy, że obie Panie ponoszą podobny wysiłek. Skoro wykształcenie było at...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.