Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obecnie, matka, a także ojciec, mogę być nieobecni w pracy przez około rok z tytułu: najpierw urlopu macierzyńskiego, później dodatkowego urlopu macierzyńskiego i na koniec urlopu rodzicielskiego. W tym okresie matka (lub ojciec) jest chroniona przed zwolnieniem z pracy za wypowiedzeniem.

Po wyczerpaniu okresów urlopowych matka ma prawo wrócić do pracy. Wiadomo, że po upływie tak długiego okresu w firmie dużo mogło się zmienić i teoretycznie nie ma gdzie jej zatrudnić. Pracodawca musi pamiętać, że na czas absencji matki (lub ojca) może zatrudnić kogoś na zastępstwo, tak żeby „zarezerwować” matce (lub ojcu) powrót do pracy.

Zgodnie z art. 1823 k.p.;  „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

Bartosz Drozdowicz

Radca Prawny