Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

1 marca 2018

Outsourcing może być przyczyną wypowiedzenia umów o pracę

0 907

Chcemy powierzyć wykonanie pewnych prac zewnętrznej firmie, z którą zawrzemy stosowną umowę cywilnoprawną. Oznacza to jednak, że będziemy musieli zwolnić kilku pracowników zatrudnionych do tej pory na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Czy taki outsourcing można uznać za przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę?

ODPOWIEDŹ

Tak, jeśli pracodawca zdecyduje się powierzyć wykonywanie pracy zewnętrznej firmie to ten fakt może być uznany za prawidłową i prawdziwą przyczynę wypowiedzenia umów o pracę pracownikom, którzy do tej pory wykonywali te obowiązki.

UZASADNIENIE

Ponieważ mamy do czynienia z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony pracodawca ma obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie im umów o pracę. W praktyce działania podjęte przez pracodawcę będą prowadzić do likwidacji niektórych stanowisk pracy - i taki też powód wypowiedzenia należy podać.

Rolę zatrudnionych do tej pory pracowników przejmie wynajęta zewnętrzna firma. W przypadku gdy likwidacja stanowiska pracy następuje w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych (a z takimi mamy do czynienia w opisywanym przypadku) uznać należy, że przyczyna wypowiedzenia jest w pełni udowodniona. W uzasadnieniu wyroku z 12 grudnia 2001 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt I PKN 733/00) stwierdził, że: „Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę musi być rzeczywista i istnieć w chwili dokonania wypowiedzenia. Jeżeli jest nią likwidacja stanowiska pracy, wystarczy, że decyzja o likwidacji jest na tyle zaawansowana realizacyjnie, że nie ma wątpliwości co do jej przeprowadzenia. Likwidacja stanowiska nie jest czynnością jednorazową, punktową. Wymaga przygotowania, przeprowadzenia, a proces decyzyjny - mniej lub bardziej złożony - obejmuje rozmaite czynności, jak w tym przypadku, różnych podmiotów. (…) likwidacja stanowiska - formalna i faktyczna - nie muszą zbiegać się w czasie. Ostatecznie realna likwidacja stanowiska następuje zawsze po rozwiązaniu stosunku pracy z osobą je zajmującą. Jest przeto nawet racjonalnie uzasadnione wypowiedzenie „wyprzedzające” formalną likwidację stanowiska, dokonane po rozpoczęciu procedury likwidacyjnej (…)”.

WAŻNE: Za prawidłową przyczynę uzasadniającą wypowiedzenia umów o pracę uważa się także likwidację stanowiska pracy polegającą na zwolnieniu pracownika i powierzeniu wykonywania jego pracy innym zatrudnionym w przedsiębiorstwie osobom.

Z uzasadnienia tego można zatem wysnuć wniosek, że wypowiedzenie umów o pracę w powodu powierzenia zadań firmie zewnętrznej jest nie tylko prawidłowe, ale może nastąpić nawet przed formalnym wynajęciem tej firmy- tak, żeby okresy wypowiedzenia dla zwolnionych pracowników zakończyły się w momencie, gdy firma outsourcingowa przejmie wykonywanie ich obowiązków.

Możliwe jest to jednak tylko wtedy, gdy pracodawca rzeczywiście podjął działania mające na celu powierzenie wykonywania niektórych obowiązków w firmie zewnętrznemu wykonawcy. Tylko wtedy wypowiedzenia wręczone pracownikom będą mogły być uznane za rzeczywiste.

Wojciech Piwoński

Prawnik

Podstawa prawna:art. 30 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108).