Pracownica w ciąży złożyła wniosek o zwolnienie ją z pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Powinna odpracować czas pozostawania poza firmą w godzinach pracy. W jakim terminie powinna to zrobić?
ODPOWIEDŹ
Najlepiej gdyby pracownica odpracowała wyjście prywatne jeszcze tego samego dnia, kiedy skorzystała z tej możliwości. W innych dniach będzie mogła odpracować swoje wyjście tylko wtedy jeśli pracuje mniej niż 8 godzin dziennie. Za każdym razem odpracować może tylko tyle ile brakuje jej do 8 godzinnej pełnej dniówki.
UZASADNIENIE
Nawet jeśli funkcjonujący w firmie system czasu pracy przewiduje przedłużenie dnia roboczego powyżej 8 godzin to reguły te nie dotyczą pracownic w ciąży. W ich przypadku kodeks pracy przewiduje tylko dniówkę w wymiarze 8 godzin. W żadnym wypadku nie dopuszcza się do jej przedłużenia.
Taka „sztywna” dniówka znacząco utrudnia egzekwowanie od ciężarnych kobiet odpracowywania wyjść w celach prywatnych.
WAŻNE: Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z odpracowaniem przez kobietę w ciąży wyjścia w celach prywatnych karz jej odpracować wolne jeszcze tego samego dnia.
Jeśli pracodawca nie uzgodni z ciężarną, żeby po załatwieniu prywatnych spraw wróciła jeszcze tego samego dnia do pracy i odpracowała udzielone jej wolne może mieć problem z późniejszym wyegzekwowaniem odrobienia tego wyjścia. Wiąże się to z regułą, zgodnie z którą odpracowywanie wyjścia w celach prywatnych nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.
Nie da się jej zastosować do kogoś kto ma sztywną 8 godzinną dniówkę. W jego przypadku to nie da się bowiem uniknąć sytuacji, w któr...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę