Pracownica w ciąży złożyła wniosek o zwolnienie ją z pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Powinna odpracować czas pozostawania poza firmą w godzinach pracy. W jakim terminie powinna to zrobić?
ODPOWIEDŹ
Najlepiej gdyby pracownica odpracowała wyjście prywatne jeszcze tego samego dnia, kiedy skorzystała z tej możliwości. W innych dniach będzie mogła odpracować swoje wyjście tylko wtedy jeśli pracuje mniej niż 8 godzin dziennie. Za każdym razem odpracować może tylko tyle ile brakuje jej do 8 godzinnej pełnej dniówki.
UZASADNIENIE
Nawet jeśli funkcjonujący w firmie system czasu pracy przewiduje przedłużenie dnia roboczego powyżej 8 godzin to reguły te nie dotyczą pracownic w ciąży. W ich przypadku kodeks pracy przewiduje tylko dniówkę w wymiarze 8 godzin. W żadnym wypadku nie dopuszcza się do jej przedłużenia.
Taka „sztywna” dniówka znacząco utrudnia egzekwowanie od ciężarnych kobiet odpracowywania wyjść w celach prywatnych.
WAŻNE: Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z odpracowaniem przez kobietę w ciąży wyjścia w celach prywatnych karz jej odpracować wolne jeszcze tego samego dnia.
Jeśli pracodawca nie uzgodni z ciężarną, żeby po załatwieniu prywatnych spraw wróciła jeszcze tego samego dnia do pracy i odpracowała udzielone jej wolne może mieć problem z późniejszym wyegzekwowaniem odrobienia tego wyjścia. Wiąże się to z regułą, zgodnie z którą odpracowywanie wyjścia w celach prywatnych nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.
Nie da się jej zastosować do kogoś kto ma sztywną 8 godzinną dniówkę. W jego przypadku to nie da się bowiem uniknąć sytuacji, w której odpracowanie wyjścia będzie się wiązać z przekroczeniem dobowej normy czasu pracy (czyli nadgodzinami). Zauważyło to także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które w swoim stanowisku w tej sprawie z dnia 4 sierpnia 2017 r. stwierdziło: (...)
Zatem, jak wynika z powyższego, odpracowanie udzielonego pracownicy w ciąży (na jej wniosek) zwolnienia w celu załatwienia spraw osobistych jest, w opinii resortu, możliwe gdy czas odpracowania przypada w tym samym dniu, w którym nastąpiło zwolnienie, jak również wtedy gdy przypada on w innym dniu/dniach niż ten, w którym udzielono jej zwolnienia - jeżeli w tym innym dniu/dniach dobowy wymiar czasu pracy pracownicy wynikający z obowiązującego ją rozkładu czasu pracy jest krótszy niż 8 godzin (w takim przypadku odpracowanie może odbywać się maksymalnie w wymiarze dopełniającym do 8 godzin).”
W przypadku ciężarnej pracownicy, która nie odrobiła wolnego tego samego dnia, w którym skorzystała z tego przywileju i nigdy nie pracuje dziennie krócej niż 8 godzin dziennie odpracowanie wyjścia będzie w praktyce niemożliwe.
Paweł Wierzbicki
Prawnik
Podstawa prawna: art. 148 i art. 151 § 2(1) ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108).