Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

4 stycznia 2019

NR 13 (Styczeń 2019)

Ochrona pracownika w okresie przedemerytalnym nie jest bezwzględna

0 912

Zatrudniamy pracownika , który jest dwa lata przed emeryturą i jest w okresie ochronnym. W naszym zakładzie jest on magazynierem w jednym z naszych magazynów. Ostatnio jednak stwierdzaliśmy coraz więcej niedoborów, co spowodowało zainstalowanie monitoringu. W skutek tych działań szef firmy stwierdził, że magazynier kradnie. Czy zatem jest to powód do zwolnienia tego pracownika?

ODPOWIEDŹ

Jeśli pracownik, będący w okresie ochronnym przed emeryturą, dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków, wówczas może zostać zwolniony nawet w trybie natychmiastowym.

UZASADNIENIE

Co prawda Kodeks pracy w art. 39 wskazuje, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Co wcale nie oznacza, że taki pracownik nie podlega innym przepisom prawa pracy. Sama ochrona wyrażona w art. 39 kp ma na celu zapobieżenie ewentualnej dyskryminacji pracownika ze względu na wiek. I nie może być ta ochrona ograniczona wyłącznie do art. 40 k.p. (pracownik nabył prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy), czy art. 411 k.p. (likwidacja lub upadłość pracodawcy). Nie należy zapominać, że do takiego zachowania pracownika ma wprost zastosowanie art. 52 k.p.

W myśl tego przepisu pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie min. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o umowy przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste. Tak jak to miało miejsce w zaistniałym przypadku.

Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 20 grudnia 2013 r. (sygn. akt II P 99/13): Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) również w okresie ochronnym przewidzianym w art. 39 k.p.

Ważne: Pracodawca może zwolnić takiego pracownika bez wypowiedzenia z winy pracownika nie później niż po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Radosław Stępień

Adwokat, radca prawny

Podstawa prawna: art. 39, art. 52 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r., poz. 917z późn. zm.).