Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

1 lipca 2018

Nowy rodzaj umowy dla osób pomagających rolnikom przy zbiorach

0 808

Od 18 maja 2018 r. obowiązują nowe umowy cywilnoprawne dla osób pomagających rolnikom przy zbiorach - umowy o sezonową pomoc przy zbiorach  chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich. Pomocnikiem rolnika może zostać osoba pełnoletnia, z którą rolnik zawrze pisemną umowę.

Umowa o pomocy przy zbiorach obejmuje:

  • zbieranie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich;

  • usuwanie zbędnych części roślin;

  • klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich, lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół lub roślin zielarskich do transportu, przechowywania lub sprzedaży lub związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Pomocnikiem rolnika może być pełnoletnia osoba świadcząca odpłatnie pomoc rolnikowi na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach:

  • posiadająca obywatelstwo polskie lub

  • uprawniona do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, lub

  • zwolniona na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Pomocnikiem rolnika może być także osoba:

  • będąca rolnikiem bądź małżonkiem rolnika,

  • będąca domownikiem prowadzącym własne gospodarstwo rolne/wykonującym stałą pracę w gospodarstwie rolnym i z tego tytułu podlegająca równocześnie ubezpieczeniu społecznemu rolników (bez względu na zakres tego ubezpieczenia),

  • podlegająca ubezpieczeniom społecznym w  ZUS bądź mająca ustalone prawo do emerytury lub renty bądź do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Za pomocnika rolnik opłaca do KRUS składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, a także składkę zdrowotną wyliczaną analogicznie jak dla domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Obowiązek ubezpieczeń wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego pomocnika rolnika powstaje od dnia oznaczonego w umowie o pomocy przy zbiorach jako dzień rozpoczęcia świadczenia pomocy, a jeśli taki dzień nie zostanie wskazany, objęcie ubezpieczeniem następuje od dnia zawarcia tej umowy.

Obowiązek ten ustaje od dnia następującego po dniu, w którym pomocnik zaprzestał świadczenia pomocy wykonywanej na podstawie zawartej z rolnikiem umowy.

Zakres świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest z mocy ustawy ograniczony do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo z tytułu śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Rolnik ma też obowiązek sporządzenia informacji o wysokości przychodów z tytułu umowy i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.  

WAŻNE: Fakt podlegania przez pomocnika równolegle ubezpieczeniom społecznym w KRUS lub ZUS nie zwalnia rolnika z obowiązku zgłoszenia pomocnika do ubezpieczenia w KRUS i opłacania za niego składek na ubezpieczenia: wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, a także na ubezpieczenie zdrowotne.

Od zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach rolnik powinien w ciągu 7 dni (lecz nie później niż przed upływem okresu, na który została zawarta ta umowa) zgłosić pomocnika do ubezpieczeń w KRUS.

Zgłoszenia pomocnika do ubezpieczeń dokonuje się na opracowanych przez KRUS formularzach zgłoszeniowych. Rolnik jest także zobowiązany do samodzielnego wyliczenia składek i do ich  opłacenia, bez wezwania ze strony KRUS, w terminie do 15. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Łączny czas pracy sezonowej pomocnika nie może przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym.

Ponadto rolnik powierzający pracę pomocnikowi ma obowiązek zapewnić mu odpowiednie narzędzia niezbędne do pomocy przy zbiorach.

W sprawie nowelizacji głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar. Uważa on, że osoby, które zawarły umowy cywilne z rolnikami o sezonową pracę przy zbiorze warzyw czy owoców, powinny być objęte gwarancją minimalnego wynagrodzenia. Sezonowa praca na rzecz rolnika nie powinna odbiegać od warunków oferowanych przy pracach sezonowych np. w gastronomii czy hotelarstwie. Rzecznik wystąpił do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków zatrudnienia i ubezpieczenia pracowników sezonowych.

Opr. red.

Podstawa prawna: ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 858).