Pracownica została zatrudniona na cały etat. Urodziła dziecko i wykorzystuje przysługujące jej urlopy rodzicielskie. W międzyczasie złożyła podanie o przyjęcie do pracy na 1/2 etatu w ramach urlopu rodzicielskiego. Czy pracownicy łączącej urlop rodzicielski z pracą na część etatu przysługuje prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego 26 dni?
Odpowiedź
Tak. Pracownica, która korzysta z urlopu rodzicielskiego i łączy ten urlop z pracą na 1/2 etatu, to jej wymiar urlopu wypoczynkowego za ten okres nie zostanie obniżony bowiem nadal jest zatrudniona na pełen etat, w ramach którego 1/2 wymiaru czasu pracy będzie świadczyła pracę i w pozostałym 1/2 wymiarze korzystać będzie z urlopu rodzicielskiego.
Uzasadnienie
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
- 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka w czasie jednego porodu,
- 34 tygodni – w pozostałych przypadkach.
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
W ww. przypadku podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
WAŻNE: Należy podkreślić, że pracownik który łączy pracę z urlopem rodzicielskim nadal zatrudniony jest np. na cały etat. Zatem, do określenia wymiaru urlopu wypoczynkowego tego pracownika jest nadal ten wymiar czasu pracy, który widnieje w umowie o pracę.
Przy pełnym etacie wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni.
Wobec tego, jeśli matka dziecka korzystająca z urlopu rodzicielskiego będzie łączyła ten urlop z pracą na 1/2 etatu i uprawniona jest do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to jej wymiar urlopu wypoczynkowego za ten okres nie zostanie obniżony, ponieważ nadal będzie zatrudniona w ramach pełnego etatu czyli 1/2 wymiaru czasu pracy będzie pracować, a pozostałą część czasu pracy będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego.
Zauważyć trzeba, że urlop wypoczynkowy udziela się w dni będące dla pracownika dniami pracy, w wymiarze godzin odpowiadającym liczbie godzin, które miałby do przepracowania w danym dniu, a co za tym idzie wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego będzie pomniejszany o liczbę godzin, jaką pracownik miał zaplanowaną do przepracowania w danym dniu, w którym korzystał z tego urlopu aż do wyczerpania pełnego wymiaru urlopu.
Przykład
Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego. W ramach łączenia urlopu z pracą pracuje na 1/2 etatu. Jej harmonogram pracy został ustalony na każdy pracujący dzień tygodnia tj. od poniedziałku do piątku, po 4 godziny.
Pracownica za 2020 rok ma prawo do 26 dni urlopu, tj. 26 dni x 8 godzin = 208 godzin urlopu wypoczynkowego. Wobec tego pracownica będzie mogła wykorzystać w ciągu 52 dni – 4 godzinnych dni pracy.
Zatem, łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u tego samego pracodawcy nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego. Wobec tego, jeśli pracownica uprawniona jest do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to wymiar urlopu za ten okres nie może być obniżony.
Warto spostrzec, że na mocy art. 1542 § 1 Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Podstawa prawna: art. 154, art. 1542 , art. 1821a, art. 1821e ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).