Czy umowy zlecenia i umowy o dzieło zarówno z pracownikami, jak i podmiotami zewnętrznymi musi być urząd gminy czy tez gmina?
ODPOWIEDŹ
Stroną umów może być wyłącznie gmina, ponieważ tylko ten podmiot ma osobowość prawną. Urząd gminy jest jedynie jest strukturą organizacyjną, której jedynym celem jest zapewnienie sprawnej realizacji zadań organu gminy. Oczywiście każdej umowy nie musi podpisywać osobiście wójt (burmistrz), ponieważ może on do tej czynności umocować (dać pełnomocnictwo) odpowiednich pracowników.
UZASADNIENIE
W myśl art. 2 ust 2. ustawy o samorządnie gminnym gmina posiada osobowość prawną. Ponadto gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, a samodzielność gminy podlega ochronie sądowej.
Osobowość prawną przyznaje gminie także Konstytucja RP, stwierdzając w art. 165 ust. 1, że gmina zyskuje osobowość prawną z mocy prawa z chwilą jej powstania. W związku z tym - podobnie jak każda inna osoba prawna - może być podmiotem praw i obowiązków oraz podejmować czynności o charakterze cywilnoprawnym.
To, że podmiotem praw i obowiązków jest gmina , a nie urząd gminy potwierdza w swojej uchwale z 13 listopada 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OPS 3/12).
W uchwale tej możemy przeczytać: „Ustawa o samorządzie gminnym w bardzo wielu przepisach wprost wskazuje na gminę jako nosiciela zadań i kompetencji (przykładowo art. 2, art. 3, art. 5, art. 6, art. 7, art. 9, art. 10, art. 40, art. 43, art. 51, art. 64, art. 84). To gmina ma osobowość prawną, posiada mienie i dysponuje majątkiem, to samodzielność gminy podlega ochronie sądowej, to gminie służy domniemanie kompetencji do realizowania lokalnych zadań publicznych, to gminie przekazane są określone zadania własne, to gmina prowadzi gospodarkę finansową, to gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, zawierać porozumienia, tworzyć związki i stowarzyszenia, to gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego, a gminę - jako osobę prawną - reprezentuje wójt.”
Radosław Stępień
Adwokat, radca prawny
Podstawa prawna: art. 165 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483); art.2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 994 z późn.zm.).