W 2018 roku zadania realizowane przez inspektorów pracy dotyczyć będą najbardziej wrażliwych obszarów prawnej ochrony pracy i tych związanych z bezpieczeństwem oraz ochroną życia i zdrowia pracowników. W 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy zakłada, że inspektorzy pracy przeprowadzą 72 tys. kontroli.
Na swojej stronie internetowej Państwowa Inspekcja Pracy zamieściła informację dotyczącą obszarów kontroli.
Zgodnie z programem długofalowym PIP na lata 2016-2018, inspektorzy sprawdzą prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych w przedsiębiorstwach budowlanych, w branży gastronomicznej i hotelarskiej, a także w agencjach ochrony osób i mienia.
Analiza umów zawieranych na czas określony pod kątem przestrzegania przepisów znowelizowanych w 2016 r., a także umów o pracę zawieranych u wykonawców lub podwykonawców zamówień publicznych na usługi lub roboty budowlane oraz problematyka outsourcingu pracowniczego – to kolejne ważne tematy kontroli w 2018 r.
Kontynuowane będą kontrole wypłacania wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej za pracę na podstawie umów zlecenia i umów o świadczenie usług. Inspektorzy kompleksowo ocenią stan respektowania prawa pracy, w tym przepisów bhp w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach edukacji, w zakładach górniczych i firmach świadczących usługi górnicze a także w placówkach handlowych.
Inspektorzy pracy sprawdzą legalność zatrudnienia w wytypowanych podmiotach z branż, w których w poprzednich latach najczęściej stwierdzano nieprawidłowości. Kontrole odbędą się także w podmiotach powierzających pracę sezonowo, zwłaszcza w placówkach handlowych, punktach gastronomicznych i podmiotach świadczących usługi hotelarskie, a także w niewielkich firmach usługowych w małych miejscowościach.
Nadal inspektorzy pracy będą realizowali program Pierwsza kontrola adresowany do mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich zakładów pracy.
Ponadto kontynuowane będą działania kontrolne w ramach „Krajowej Strategii Kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców na lata 2017-2018”.
W 2018 r. inspektorzy pracy w dalszym ciągu będą kontrolować maszyny, urządzenia oraz środki ochrony indywidualnej w ramach krajowego systemu nadzoru rynku. Ocenią ich zgodność z wymaganiami zasadniczymi przed wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku. Sprawdzą wypełnianie przez pracodawców obowiązków nałożonych przez unijne rozporządzenia dotyczące chemikaliów.
Planowane są ponadto kontrole zakładów różnych branż gospodarki o wysokiej skali zagrożeń wypadkowych i zawodowych, zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (branża paliwowa, azotowa i energetyczna), zakładów przetwórstwa przemysłowego (w tym zakładów produkcji drewna i zakładów tartacznych w ramach III etapu kontroli długofalowych), zakładów budowlanych, a także firm działających w leśnictwie.