Jedne z pracowników złożył wypowiedzenie o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Jako powód podał ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych przez pracodawcę, ale bez podania konkretów. Czy to jest dopuszczalne? Zakładam, że znalazł sobie już inna pracę i zależy mu na jak najszybszym rozwiązaniu umowy o pracę.
ODPOWIEDŹ
Nie, składając wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym pracownik musi podać konkretną przyczynę lub sposób w jaki pracodawca naruszył w ciężki sposób wobec niego swoje obowiązki.
UZASADNIENIE
Rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym jest zarezerwowane dla szczególnych przypadków. Jako ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy wobec pracownika można uznać, m.in. następujące zachowania: brak wypłaty wynagrodzenia lub jego nieterminowa wypłata, naruszenie przepisów bhp, naruszenie przepisów dotyczących czasu pracy czy nieopłacanie składek na ZUS.
Jeśli pracownik złoży takie wypowiedzenie i zawrze w nim konkretny sposób, w jaki pracodawca dopuścił się względem niego ciężkiego naruszenia obowiązków i powód ten można zakwalifikować w ten sposób, wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie za okres wypowiedzenia.
W przypadku opisanym w pytaniu najkorzystniejszym dla obu stron byłoby rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W przypadku tej formy nie jest istotny powód zakończenie współpracy, a każda ze stron może zaproponować warunki rozwiązania umowy, wśród nich, np. skrócony okres wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że muszą być one przyjęte. Jednak taki sposób daje obu stronom pole do negocjacji i wypracowanie rozwiązania korzystnego do wszystkich.
Jeśli strony dojdą do porozumienia wówczas pracodawca na piśmie pracownika o zakończeniu umowy o pracę na podstawie porozumienia powinien napisać, że wyraża na to zgodę. Natomiast jeśli stronom nie uda się osiągnąć porozumienia satysfakcjonującej obie strony i pracodawca nie odniesie się do pisma pracownika lub go nie podpisze wówczas nie dochodzi do rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron.
Wtedy pracownikowi pozostaje rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, czyli złożeniu przez pracownika oświadczenia, którego celem jest zakończeniem umowy po okresie wypowiedzenia. W piśmie pracownik nie ma obowiązku podawać powodu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia uzależniony jest od rodzaju umowy i stażu pracy u danego pracodawcy. Dla umów o pracę na czas określony i nieokreślony wynosi on:
- 2 tygodnie, jeżeli staż pracy u danego pracodawcy wynosi mniej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli staż pracy wynosi co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli staż pracy wynosi co najmniej 3 lata.
Do stażu pracy zalicza się łączny czas zatrudnienia u danego pracodawcy z wszystkich stosunków pracy, niezależnie od tego, czy pomiędzy poszczególnymi umowami były przerwy.
Podstawa prawna: oddział 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r.
poz. 917 z późn.zm.).