Pracownik, mający zajęcie komornicze z wynagrodzenia za pracę, domaga się podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń. Twierdzi, że jego żona straciła etat wskutek redukcji zatrudnienia przeprowadzanych przez jej byłego pracodawcę z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej wywołanej koronawirusem. Na utrzymaniu tego pracownika pozostaje zatem ona i dwójka dzieci w wieku szkolnym. Czy musimy spełnić jego żądanie, a jeśli tak, to w jaki sposób?
ODPOWIEDŹ
Tak, pracodawca musi podwyższyć kwotę wolną od potrąceń o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu.
UZASADNIENIE
Obowiązek podwyższania kwot wolnych od potrąceń z wynagrodzenia za pracę (dalej: kwota wolna), o jakich mowa w art. 871 § 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.), został nałożony na pracodawców na mocy art. 52 ustawy z 14 maja 2020 r. o ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 3.0). Przepis wszedł w życie 16 maja 2020 r. Jasne jest zatem, że w razie spełnienia po tej dacie warunków w nim wymienionych pracodawca musi podnieść kwotę wolną. Nie wiadomo jednak, jak długo ma ją stosować, ponieważ przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 nie wskazują daty końcowej.
WAŻNE: Podwyższenie kwoty wolnej powinno nastąpić, jeżeli z powodu działań podjętych w Polsce służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu.
Według art. 871 § 1 k.p. wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
- minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- 75% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.
Te kwoty trzeba zwiększyć o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu, jeżeli z powodu działań antykoronawirusowych wynagrodzenie tego pracownika zostało obniżone lub...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę