Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

URLOPY

1 czerwca 2018

Jeśli pracownik chce urlopu na żądanie to musi go dostać

203

Pracownik, który ma jeszcze kilka dni zaległego urlopu wypoczynkowego z zeszłego roku wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu urlopu na żądanie. Czy w tej sytuacji kadry nie powinny mu udzielić tego urlopu, ale rozliczyć go z tego zaległego wypoczynkowego?

ODPOWIEDŹ

Nie. Jeśli pracownik domaga się urlopu na żądanie należy mu go udzielić. Pracodawcy nie wolno rozliczać go z puli zaległego urlopu wypoczynkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 1672 k.p. pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Warto pamiętać, że dni te stanowią część urlopu wypoczynkowego. Tym jednak różnią się od zwykłego wolnego, że zatrudniony może je wykorzystać w sytuacji, gdy zajdą nieprzewidziane wcześniej sytuacje życiowe. Dlatego urlopu na żądanie nie da się uwzględnić w planie urlopów wypoczynkowych.

Prawo pracy przewiduje tylko jedną sytuację, w której pracodawca mógłby odmówić zatrudnionej przez siebie osobie skorzystania z urlopu na żądanie. W wyroku z 7 listopada 2013 r. (SNO 29/13) Sąd Najwyższy orzekł, że: „(...) Pracodawca może odmówić udzielenia ur...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.