Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

18 czerwca 2019

NR 18 (Czerwiec 2019)

Jakie są konsekwencje porzucenia pracy przez pracownika

0 1114

Pracownik od 2 tygodni nie pojawia się w pracy. Nie mamy od niego żadnej informacji o powiedzie jego absencji. Próbowaliśmy się z nim skontaktować, ale nie odbiera telefonów ani poczty mailowej. Jego nieobecność naraża nas na straty finansowe, ponieważ był on jedyną osobą obsługującą jedno z urządzeń w firmie. Co możemy zrobić w tym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Mimo porzucenia pracy przez pracownika stosunek pracy trwa nadal. W związku z tym pracodawca musi podjąć formalne czynności mające na celu rozwiązanie umowy o pracę. Może to zrobić w trybie dyscyplinarnym, może też wypowiedzieć mu umowę o pracę albo jeśli uda mu się skontaktować z pracownikiem – za porozumieniem stron. Pracodawca, który w związku z takim zdarzeniem poniósł szkodę, może dodatkowo wystąpić wobec niego z roszczeniem o odszkodowanie na podstawie przepisów o odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie.

UZASADNIENIE

Porzucenie pracy to nagłe, nieprzewidziane i stałe zaprzestanie przez pracownika pracy, bez usprawiedliwienia. Stanowi to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co pozwala pracodawcy na rozwiązanie umowy z pracownikiem bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przedtem jednak pracodawca musi zyskać pewność, że nieobecność nie wynika z zaistnienia okoliczności, które nie są zależne od pracownika.

Rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym wiąże się ze spełnieniem przez pracodawcę określonych wymogów formalnych. Nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od momentu zaistnienia okoliczności uzasadniającej jej rozwiązanie.
U pracodawców, u których działa organizacja związkowa przed podjęciem kroków prawnych musi powiadomić ją o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Rozwiązanie umowy w tym trybie musi nastąpić na piśmie, określać przyczynę uzasadniającą to rozwiązanie, a także zawierać pouczenie o możliwości odwołania się pracownika w terminie 21 dni, do właściwego sądu pracy.

Jak już wspomniano oprócz rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym pracownik, który porzucił pracę może liczyć się z faktem, że pracodawca będzie domagał się od niego odszkodowania za poniesioną szkodę i w tym celu skieruje sprawę na drogę sądową.

WAŻNE:

Pracownik, który porzucił pracę traci prawo do wynagrodzenia za nieprzepracowane dni. Otrzyma tylko wypracowaną przez niego część wynagrodzenia, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz inne należności wynikające ze stosunku pracy.

Zwolnionemu pracownikowi należy wystawić świadectwo pracy określając w nim tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy. Problematyczne może być doręczenie świadectwa pracownikowi, skoro nie ma z nim żadnego kontaktu. Rozwiązaniem jest wysłanie świadectwa listem poleconym na ostatni znany adres zamieszkania pracownika.

 

Podstawa prawna: art. 30, art. 52, art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 917 z późn.zm.); rozporządzenie Rady Ministrów z 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (tekst jednolity: Dz.U. z 1996 r. Nr 143, poz. 662).