Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1 stycznia 2018

Jaki może być zakres kontroli przeprowadzanej przez ZUS

0 944

Czy zakres kontroli z ZUS może, oprócz sposobu naliczania składek, obejmować kontrole badan lekarskich i szkoleń BHP. Ile lat wstecz może objąć kontrola?

ODPOWIEDŹ

Nie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie posiada takich uprawnień. Organem, który został powołany do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy a w szczególności profilaktycznej ochronie zdrowia i zasad bhp jest Państwowa Inspekcja Pracy na podstawie ustawa z 13 kwietnia 2007 roku o Państwowej Inspekcji Pracy (dalej: ustawa o PIP), której kontrolerom nadano uprawnienia do przeprowadzania kontroli w tym zakresie.

UZASADNIENIE

Jednym z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Pracy zgodnie z art 10 ustawy o PIP jest nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych.

Celem kontroli, której podlegają pracodawcy jest ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń. Kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy, działający w ramach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy.

Najczęściej kontrole przeprowadzane w zakładach pracy odbywają się na podstawie skargi złożonej przez pracownika. Z praktyki Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że podejmowane kontrole dotyczące przede wszystkim: wypłaty wynagrodzenia, ewidencjonowanie i rozliczanie czasu pracy, poprawność prowadzenia akt osobowych, kontrola badań lekarskich pracowników, kontrola szkoleń w zakresie bhp.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie jak również przeszkolenia bhp. Zarówno szkolenie, jak i badania lekarskie odbywają się na koszt pracodawcy, w czasie godzin pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi szkoleniami i badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Brak precyzyjnych przepisów dotyczących określających za jaki okres inspektor PIP może dokonywać kontroli. Na dzień kontroli kontrolujący ma prawo żądać dokumentacji wszystkich zatrudnionych pracowników.

Dorota Winicjusz

Podstawa prawna: art. 229, ustawy z z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666); art 10 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 786 z późn.zm.).