Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

1 kwietnia 2018

Jaki etat musi mieć nauczyciel, który chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia

0 920

Nauczyciel jest w tej chwili zatrudniony w naszej placówce na 3/4 etatu. Zgłosił chęć skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy możemy go udzielić?

ODPOWIEDŹ

Nie, urlopu dla poratowania zdrowia udziela się nauczycielowi, który w momencie składania wniosku o ten urlop jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć. Umowa z nim musi być zawarta na czas nieokreślony.

UZASADNIENIE

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych znowelizowała między innymi i art. 73 Karty Nauczyciela określający zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Dlatego od nowego roku z przywileju tego może skorzystać nauczyciel, który:

  • chce przeprowadzić zalecone leczenie choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, 

  • ma zamiar udać się na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

W pierwszym przypadku uprawnienie to przysługuje o ile orzeknie tak lekarz medycyny pracy wykonujący działalność w jednostce służby medycyny pracy, z którą szkoła zawarła umowę. W drugim przypadku potrzebne będzie potwierdzone skierowanie do sanatorium albo rehabilitację a urlop ten przysługiwać będzie na czas określony w tym dokumencie.

Po nowemu zdefiniowano 7-letni okres zatrudnienia w szkole będący warunkiem do nabycia uprawnień do urlopu dla poratowania zdrowia. Powinien on być nieprzerwany.

Teraz uznaje się, że tak jest jeśli nauczyciel między odejściem z jednej a podjęciem pracy w drugiej szkole ma przerwę nie dłuższą niż 3 miesiące liczone od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia w tej samej bądź innej szkole.

Od 1 stycznia 2018 r. nie ma też wymogu, żeby nauczyciel nieprzerwanie przez 7 lat procował w pełnym wymiarze zajęć. Dzięki nowelizacji może pracować w tym czasie na częściowym etacie pod warunkiem jednak, że będzie to nie mniej niż połowa pełnego wymiaru zajęć. Przepisy wymagają jednak, żeby w dniu skłania wniosku o taki urlop zainteresowany był zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć.

WAŻNE: Żeby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel w ciągu 7 lat może pracować na nie mniej niż połowie etatu, ale w dniu składania wniosku o urlop musi mieć umowę o pracę na czas nieokreślony i to na cały etat.

W czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia korzystająca z niego osoba otrzymuje comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze. Dolicza się do niego także dodatek za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych. W tej kategorii mieści się także dodatek wiejski.

WAŻNE: Nowe zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia dotyczą tylko tych, którzy z wnioskiem o niego wystąpią już w 2018 r.

Do nauczycieli, którzy uzyskali jeszcze w zeszłym roku orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu stosuje się zasady obowiązujące przed 31 grudnia 2017 r. Starymi przepisami są też objęte osoby korzystające z tego przywileju przed nowym rokiem 2018.

Paweł Wierzbicki

Prawnik

Podstawa prawna: art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 z późn.zm.); art. 141-142 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203).