Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

URLOPY

2 sierpnia 2018

Jak ustalić pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego

0 912

Zwracam się z zapytaniem o ustalenie wymiaru urlopu dla pracownika pracującego od 10 lipca 2017 r. - cały etat, posiadający dyplom licencjata. Jest to jego pierwsza praca.

ODPOWIEDŹ

Dnia 1 stycznia 2018 r. pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Jest to już jego kolejny urlop, a nie pierwszy.

UZASADNIENIE

Wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do stażu pracy, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy między poszczególnymi umowami oraz sposób ustania stosunku pracy. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także okresy nauki. Z tytułu ukończenia szkoły wyższej jest to 8 lat.

Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Inaczej jest w przypadku tzw. pierwszego urlopu.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku(z dołu). Bazowy wymiar urlopu wynosi 20 dni. Za jeden miesiąc pracy przysługuje więc 1,66 dnia urlopu, bez zaokrąglania do pełnego dnia w górę: 1/12 x 20 dni, co w przeliczeniu daje 13 godzin i 17 minut. Pracownikiem podejmującym pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym jest osoba, która nie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w poprzednim roku kalendarzowym ani wcześniej.

Jednak należy podkreślić, że pierwszy urlop tak liczony przysługuje tylko w roku podjęcia pierwszego zatrudnienia. Zatem, za 2017 r. pracownik nabył prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia za każdy miesiąc pracy, do końca tego roku czyli 6 miesięcy (6 x 1,66 dnia).

Natomiast już od 1 stycznia 2018 r. przysługuje mu pełny wymiar tj. 20 dni i jest to urlop kolejny czyli nabywany z góry, z tytułu kontynuacji zatrudnienia w tym roku.

W trakcie 2019 r. pracownik osiągnie już staż 10-letni (2 lata zatrudnienia i 8 lat nauki) i za ten rok będzie miał już prawo do 26 dni.

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna: art. 153, art. 154, art. 1541, art. 155, art. 158 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z poźn.zm.).