Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

URLOPY

4 stycznia 2019

NR 13 (Styczeń 2019)

Jak udzielić urlopu osobie pracującej w gastronomii

194

W restauracji hotelowej zatrudniani są kelnerzy na umowę o prace. Ich grafik pracy jest różny, często z tego względu pracują w soboty, niedziele, czy święta. Czy w takiej sytuacji kelnerowi należy się urlop od poniedziałku do piątku (bez sobót i niedziel) czy jego urlop ma obejmować także niedzielę i sobotę?

ODPOWIEDŹ

Pracodawca musi udzielić urlopu wypoczynkowego obsłudze kelnerskiej tylko w te dni, które dla niej są dniami pracy. Należy porównać grafik wykonywania pracy przez kelnera obowiązujący w okresie urlopu i na jego podstawie określić, jakich dni (także w tzw. normalnym tygodniu) nie obejmuje urlop.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego w myśl art. 1544 Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Trzeba pamiętać, że udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zatem warto przeliczyć godziny na urlop, o który wnosi pracownik, a następnie rozpisać je n...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę