W związku z przygotowaniem urzędu do funkcjonowania na szczególnych zasadach w czasach pandemii niektórzy urzędnicy pracowali w soboty, w dni z reguły wolne. Jak im rozliczyć czas pracy? Jeden pracownik wykonywał czynności przez 6 godzin, a drugi przez 12.
Odpowiedź
Każdy z urzędników powinien otrzymać dzień wolny, do końca okresu rozliczeniowego. U drugiego doszło jednak do przekroczenia normy dobowej o 4 godziny. Pracownik ma więc prawo wybrać 4 godziny czasu wolnego lub wystąpić o wynagrodzenie.
Uzasadnienie
Prawa i obowiązki pracowników samorządowych reguluje ustawa o tychże pracownikach. W zakresie czasu pracy ustawa stanowi, że pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
W pozostałych kwestiach, pominiętych w ustawie o pracownikach samorządowych i nieunormowanych w szczególny sposób, zastosowanie ma kodeks pracy. To oznacza, że także w przypadku pracowników samorządowych, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownikowi, który ze względu na szczególne potrzeby jednostki, wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. To uregulowanie z art. 1513 Kodeksu pracy dotyczy także pracowników samorządowych.
Zatem, w pierwszej kolejności należy pracownikom udzielić po całym dniu wolnym, zgodnie z Kodeksem pracy. A jeśli nie udzielono by dnia wolnego wtedy należy rozliczyć czas pracy jak godziny nadliczbowe, które należy zrekompensować albo czasem wolnym albo wynagrodzeniem, według wyboru pracownika (czyli zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych).
Podstawa prawna: art. 151, art. 1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.); art. 42, art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1282 z późn.zm.).