Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WYNAGRODZENIA

1 marca 2018

Jak policzyć kwoty wolne od potrąceń dla niepełnoetatowców

0 884

Mamy pracownika zatrudnionego na pół etatu. W jaki sposób wyliczyć jaka jest u niego kwota wolna od potrąceń komorniczych. Czy najpierw od jego wypłaty powinna odjąć należności dla ZUS i urzędu skarbowego?

ODPOWIEDŹ

W opisywanym przypadku w pierwszej kolejności należy obliczyć wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę uwzględniając niepełny wymiar czasu pracy pracownika niepełnoetatowego. Dopiero po tych ustaleniach wolno odliczyć obciążenia związane z ubezpieczeniami społecznymi i należnościami podatkowymi.

UZASADNIENIE

Sposób ustalania ile wynosi kwota wolna od potrąceń w przypadku osoby zatrudnionej na niepełnym etacie nie jest precyzyjnie określony w kodeksie pracy.

Ten akt prawny mówi jedynie, że zmniejsza się kwoty wolne od potrąceń proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tych pracowników. Stosuje się w tym przypadku procedurę, zgodnie z którą najpierw oblicza się minimalne wynagrodzenie brutto uwzględniając proporcję etatu, a dopiero później odejmuje się od niego obciążenia publiczno-prawne.

Taki sposób postępowania sugeruje pismo Głównego Inspektoratu Pracy z 22 lutego 2011 r. (sygnatura: GPP-364-4560- 8-1/11/PE/RP). GIP stwierdza w nim, że: „Stosownie do art. 871 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, wysokość kwoty wynagrodzenia za pracę wolnej od potrąceń jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota ta stanowi kwotę wolną od potrąceń stosowaną tylko dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Wskazówkę, w jaki sposób ustalać powyższą kwotę dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy zawiera § 2 art. 871 Kodeksu pracy, zgodnie z którym kwota wolna od potrąceń dla takiego pracownika ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że wskazana w art. 91 § 2 Kodeksu pracy kwota wolna od potrąceń, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy powinna zostać ustalona proporcjonalnie do wymiaru jego zatrudnienia.”

Artur Lasocki

Specjalista w zakresie prawa pracy

Podstawa prawna: art. 87

1

ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108).