Mamy pracownika zatrudnionego na pół etatu. W jaki sposób wyliczyć jaka jest u niego kwota wolna od potrąceń komorniczych. Czy najpierw od jego wypłaty powinna odjąć należności dla ZUS i urzędu skarbowego?
ODPOWIEDŹ
W opisywanym przypadku w pierwszej kolejności należy obliczyć wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę uwzględniając niepełny wymiar czasu pracy pracownika niepełnoetatowego. Dopiero po tych ustaleniach wolno odliczyć obciążenia związane z ubezpieczeniami społecznymi i należnościami podatkowymi.
UZASADNIENIE
Sposób ustalania ile wynosi kwota wolna od potrąceń w przypadku osoby zatrudnionej na niepełnym etacie nie jest precyzyjnie określony w kodeksie pracy.
Ten akt prawny mówi jedynie, że zmniejsza się kwoty wolne od potrąceń proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tych pracowników. Stosuje się w tym przypadku procedurę, zgodnie z którą najpierw oblicza się minimalne wynagrodzenie brutto uwzględniając proporcję etatu, a dopiero później odejmuje się od niego obciążenia publiczno-prawne.
Taki sposób postępowania sugeruje pismo Głównego Inspektoratu Pracy z 22 lutego 2011 r. (sygnatura: GPP-364-4560- 8-1/11/PE/RP). GIP stwierdza w nim, że: „Stosownie do art. 871 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, wysokość kwoty wynagrodzenia za pra...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę