Jedne z naszych pracowników skorzystał z dnia urlopu okolicznościowego na pogrzeb teściowej. Czy w tym przypadku taki urlop mu się należy, a jeśli tak obliczyć wynagrodzenie za ten dzień?
Odpowiedź
Tak, pracownikowi należy się z tego tytułu dzień urlopu okolicznościowego. Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy należy wyliczać jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy z tą różnicą, że zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się z jedynie miesiąca, w którym urlop został wykorzystany.
Uzasadnienie
Urlop okolicznościowy to dni wolne przysługujące pracownikowi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy w przypadku wystąpienia szczególnych rodzinnych okoliczności.
Pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w razie:
- ślubu pracownika,
- urodzenia się jego dziecka,
- zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
Natomiast 1 dzień takiego urlopu przysługuje pracownikowi z tytułu:
- ślubu dziecka pracownika,
- zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka,
- innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
W celu uzyskania wolnego pracownik musi wystąpić z wnioskiem do pracodawcy. Czas urlopu musi być wykorzystany na czynności ściśle związane z jego przyczyną (np. pogrzeb teściowej). Pracownik powinien także przedstawić dokument potwierdzający wystąpienie okoliczności związanych z urlopem. Oczywiście może to nastąpić już po wykorzystaniu wolnych dni.
O chęci wykorzystania urlopu okolicznościowego pracownik ma obowiązek wcześniej powiadomić pracodawcę. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, które wystąpiły nagle. W takim przypadku informacja powinna być przekazana możliwe szybko, najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy.
Ważne
Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi przyznania urlopu okolicznościowego.
Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym. Za jego czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalonego w sposób określony w § 5 rozporządzenia o wynagrodzeniach.
W pierwszej kolejności należy wyliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy ze stałych składników wynagrodzenia, a dopiero później ze zmiennych.
Do stałych składniki wynagrodzenia należą te, które są określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości (np. wynagrodzenie zasadnicze czy dodatek funkcyjny) Uwzględnia się je w wynagrodzeniu za urlop okoliczności w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystania urlopu.
Zmienne składniki wynagrodzenia to składniki określane w zmiennej wysokości (np. premie, prowizje i n...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę