Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

1 kwietnia 2018

Jak liczyć okresy zatrudnienia w celu ustalenia okresu wypowiedzenia

0 875

Pracownik był zatrudniony w firmie od 2 stycznia 2006 roku do 31 lipca 2014 roku na umowę na czas nieokreślony. Powrócił znowu do tej firmy 1 sierpnia 2016 roku i ma umowę na czas określony do 31 lipca 2018 r. Jaki będzie okres wypowiedzenia?

ODPOWIEDŹ

Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia, o którym mowa wyżej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231(przejęcie zakładu lub jego części przez innego pracodawcę), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Do okresu zatrudnienia, od długości którego zależy okres wypowiedzenia wlicza się również wszystkie poprzednie stosunki pracy nawiązane z tym samym pracodawcą. Jeżeli więc przyjdzie ustalić okres wypowiedzenia bieżącej umowy, to z uwzględnieniem poprzednich, zamkniętych okresów zatrudnienia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 15 stycznia 2003 r. (sygn. akt III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4).

Co prawda dotyczy ona umów na czas nieokreślony, ale w tamtym stanie prawnym tylko do takich umów stosowane były okresy wypowiedzenia zależne od okresów zatrudnienia u danego pracodawcy. Obecnie te same okresy wypowiedzenia odnoszą się zarówno do umów na czas nieokreślony jak i terminowych.

Zatem, można tę uchwałę powoływać, a zgodnie z nią „przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 k.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy”. Istota uchwały sprowadza się więc do tego, że przy ustalaniu okresu wymówienia zlicza się wszystkie okresy trwania umów o pracę (niezależnie od rodzaju), nawet jeżeli występowały one z przerwami.

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna: art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 108 z późn.zm.).