Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

30 września 2018

Ile odzieży roboczej dla pracownika zatrudnionego na niepełny etat

0 1041

Prowadzę myjnie i warsztat samochodowy. Część pracowników zatrudniam na cały etat, a do listopada zamierzam przyjąć kolejnych ale już jedynie na pól albo 1/4 etatu. Pracownicy zatrudnieni w myjni na pełen etat otrzymują w ciągu roku 4 kombinezony i dwie pary butów, mechanicy 2 kombinezony i dwie pary butów. Czy pracownikom zatrudnionym na części etatu mogę wydać mniej odzieży roboczej?

ODPOWIEDŹ

Pracownikom zatrudnianym na część etatu należy wydać tyle samo odzieży roboczej ile tym zatrudnionym na pełen etat wydłużają okres jej użytkowania ze względu na rzadsze z niej korzystanie. Pracownikom takim nie można przydzielać odpowiednio mniej odzieży i obuwia roboczego.

ODPOWIEDŹ

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikom odzież i obuwie roboczego spełniającego wymagania określone w Polskich Normach. Odzież ochronna od pracodawcy przysługuje pracownikom w następujących przypadkach:

jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp.

Przydzielanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego nie powinno być jednak uzależnione od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony dany pracownik.

WAŻNE: Dopuszczenie pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy jest zabronione.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że wydanie pracownikom pracującym na niepełny etat tylko jednego kompletu odzieży roboczej może uniemożliwić albo znacznie utrudnić im odpowiednio częste pranie, odkażanie, odpylanie, konserwację lub naprawę. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której odzież uległa zniszczeniu w praniu. Dlatego w sytuacji pracowników niepełnoetatowych wyjściem jest wydłużenie okresów używalności odzieży i obuwia, w okresie na który są przeznaczone.

Przydzielanie odzieży i obuwia roboczego powinno odbywać się po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami. Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, wówczas to one dokonują wyboru przedstawicieli pracowników. Natomiast w przypadku, gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa, przedstawiciele pracowników są wybierani przez pracowników w trybie przyjętym w tym zakładzie pracy.

WAŻNE: Zarówno środki ochrony indywidualnej, jak i odzież oraz obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.

W przypadku gdy pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, może powierzyć te czynności pracownikowi, za jego zgodą, wypłacając mu jednocześnie ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych przez niego kosztów.

Nie wolno powierzyć pracownikowi prania odzieży, która w wyniku stosowania w procesie pracy uległa skażeniu środkami chemicznymi, promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Pracodawca powinien ponadto zadbać, aby skażone: odzież, obuwie oraz środki ochrony indywidualnej były przechowywane wyłączne w miejscach przez niego przeznaczonych do tego celu. Powierzenie pracownikowi prana, konserwacji, odpylania, odkażania opisanych wcześniej przedmiotów jest niedopuszczalne.

Na zakończenie należy zaznaczyć, że pracownik, który otrzymał odzież roboczą od pracodawcy powinien jej używać zgodnie z przeznaczeniem.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: rozdział IX ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).