Pracownica jest zatrudniona równolegle w dwóch urzędach, łącznie na 1,25 etatu. Z końcem roku odchodzi z obu miejsc pracy na emeryturę. Czy oba urzędy mają obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej?
Odpowiedź
Tak, odprawa emerytalna przysługuje odrębnie z każdej umowy o pracę.
Uzasadnienie
Prawo pracy, w tym Kodeks pracy czy ustawa o pracownikach samorządowych przewidują, że w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa. W przypadku budżetówki wysokość odprawy jest zróżnicowana i zależy od stażu pracy. Odprawa przysługuje w wysokości:
- po 10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia;
- po 15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia;
- po 20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Jednorazowość tego świadczenia nie oznacza jednak, że odprawa przysługuje tylko od jednego pracodawcy.
Pracownik może jednocześnie pozostawać w więcej niż jednym stosunku pracy. Każda zawarta umowa o pracę to oddzielny pakiet uprawnień, świadczeń i przywilejów gwarantowanych przez prawo pracy. Z każdego stosunku pracy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia, urlopu, czy właśnie odprawy w razie przejścia na emeryturę.
Jeśli więc pracownica jest równolegle zatrudniona przez dwa urzędy (zakłady pracy) w ramach umów o pracę, i z każdym z tych urzędów rozwiąże w tym samym czasie swoją umowę w związku z przejściem na emeryturę, to każdy zakład był zobligowany do wypłaty odprawy, niezależnie od wypłaty przez ten drugi podmiot.
Podstawa prawna: art. 38 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1282).