Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KADRY I PŁACE NA BIEŻĄCO, TRZEBA WIEDZIEĆ

2 kwietnia 2019

NR 16 (Kwiecień 2019)

Ile obecnie może dorobić emeryt lub rencista

0 960

Wysokość limitu pozwalającego na dorabianie dla emerytów i rencistów jest ustalana na podstawie komunikatu Prezesa ZUS dotyczącego przeciętnego wynagrodzenia. Zmniejszenie emerytury lub renty następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130%.

Limit przychodów dotyczy osób, które pobierają wcześniejsze emerytury. W zależności od przychodu, ich emerytura może zostać zmniejszona a nawet zawieszona.

Przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2018 r. wyniosło 4863,74 zł. Oznacza to, że od 1 marca 2019 r. do 31 maja 2019 r. emeryci i renciści mogą dorobić do emerytury miesięcznie brutto:

 

 

do 3404,70 zł

bez zminiejszenia świadczenia

od 3404,70 zł do 6322,90 zł

świadczenie zostanie zmniejszone

powyżej 6322,90 zł

świadczenie zostanie zawieszone przez ZUS

 

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (kobiety 60 lat kobiet, mężczyźni 65 lat) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń. Ograniczenia nie dotyczą także osób uprawnionych do: emerytury częściowej; do renty inwalidy wojennego z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub do renty rodzinnej po takim inwalidzie, renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty  rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.

Świadczenia, które mogą ulec zmniejszeniu lub zamieszeniu to: emerytura, emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy sprzed 1 stycznia 2003 r., chorobą zawodową, renta inwalidy wojskowego, jeżeli niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową, renta rodzinna po inwalidzie wojskowym, jeżeli śmierć inwalidy nie pozostawała w związku ze służbą wojskową, renta rodzinna.

Emeryt lub rencista, który podjął dodatkowe zatrudnienie i osiąga przychody musi poinformować o tym fakcie ZUS, który na tej podstawie wyda decyzję o zmniejszeniu świadczenia. W decyzji ZUS wskaże termin, od którego została zmniejszona emerytura lun renta (jest to miesiąc, którym została wydana ta decyzja albo miesiąc następny). W decyzji określona jest również kwota, o jaką emerytura lub renta zostanie zmniejszona. Tak samo ZUS postąpi w sytuacji, gdy świadczenie powinno być zmniejszone za pewien okres wstecz.

Opr. red.