Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy wypełnianie wniosków o urlop jest wymagane i sprawdzane przez PIP? Pytam się, ponieważ u nas w firmie nie ma wniosków, urlopy są indywidualnie ustalane z szefem i po jego akceptacji ustnej idzie się na urlop. Urlop jest wstawiany w liście obecności, potem w ewidencji czasu pracy i w wykazie udzielonych urlopów. Czy tak jest prawidłowo?

Przepisy kodeksu pracy ani rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop oraz w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika nie nakazują w żadnym przepisie, aby wnioski o udzielenie urlopu wypoczynkowego miały formę pisemną. Możemy znaleźć przepisy stanowiące, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, albo, że przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika, jednakże żaden z tych przepisów nie nakazuje, aby te wnioski miały formę pisemną. W tym miejscu należy skorzystać z odniesienia kodeksu pracy, które stanowi, że w sprawach nie uregulowanych w kodeksie pracy odpowiednie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. W przypadku wniosków urlopowych nie ma zastrzeżonego skutku nieważności w razie niezachowania formy pisemnej, zatem w tym przypadku forma ta jest zastrzeżona tylko dla celów dowodowych.

Pamiętajmy, że obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy każdego pracownika, na której należy również wpisać w jakich dniach pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji w razie wątpliwości lub sporu z pracownikiem to na pracodawcy będzie leżał obowiązek udowodnienia, że w danym dniu pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego oraz, że urlop ten został udzielony na wniosek pracownika a nie, że został na niego przymusowo wysłany bo na przykład pracodawca nie miał w danym okresie pracy i zamiast wypłacić za ten okres pracownikom wynagrodzenie postojowe wpisał im w ewidencji czasu pracy urlopy wypoczynkowe.

Analizując opisany przykład należy stwierdzić, iż choć nie ma prawnego obowiązku udzielania urlopu wypoczynkowego na pisemny wniosek pracownika, praktycznie jednak lepiej jest wysyłać pracowników na urlopy wypoczynkowe na podstawie ich pisemnego wniosku.

Ewa Przybylak

Aplikant Radcowski

Podstawa prawna: art. 73 kodeksu cywilnego, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 2009 r., Nr 2, poz. 14 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Dz 1996 r. Nr 62 poz. 286 ze zm.).