Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZASIŁKI

18 lipca 2017

Czy zasiłek chorobowy przysługuje także po odejściu z pracy

216

Zasiłek chorobowy może przysługiwać także po ustaniu stosunku pracy.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek przysługuje, kiedy ubezpieczony stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. (tj. kiedy jest opłacana składka zdrowotna, co do umowy o pracę, czas trwania ubezpieczenia chorobowego zbiegnie się z okresem obowiązywania umowy o pracę.) Zasiłek może przysługiwać także wtedy, gdy niezdolność do pracy powstała już po ustaniu stosunku pracy (czy innego tytułu ubezpieczenia zdrowotnego).

Ewelinę łączy z pracodawcą umowa o pracę do 31 marca 2014 roku. Niestety począwszy  od 1 marca przebywa na zwolnieniu lekarskim aż do końca maja 2014 roku. Do kiedy Ewelina może pobierać zasiłek?

Skoro niezdolność do pracy powstała w trakcie trwania stosunku pracy to Ewelina może pobierać zasiłek aż do końca maja 2014 r. Zgodnie z art. 8 ustawy, co do zasady zasiłek przysługuje do 182 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Ewelinę łączy z pracodawcą umowa o pracę do 31 marca 2014 r. Niestety począwszy od 5 kwietnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, aż do końca maja 2014 r. Czy Ewelinie przysługuje zasiłek?

Tak, Ewelinie i w tym przypadku będzie przysługiwał zasiłek. Zgodnie z art. 7 ustawy, zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:

  1. n...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.