Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIA SOCJALNE

2 września 2018

Czy w razie likwidacji jednostki budżetowej środki ZFŚS przechodzą do następnej jednostki

0 1508

Pracownicy likwidowanej jednostki budżetowej przechodzą do innej jednostki na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Jak rozliczyć zakładowy fundusz socjalny w likwidowanej jednostce? Czy trzeba dokonać korekty tego odpisu na dzień likwidacji? Czy i jeśli tak to w jakiej wysokości środki tego funduszu przekazać do jednostki przejmującej pracowników.

ODPOWIEDŹ

W razie przejścia zakładu pracy na pracodawcę zobowiązanego do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), środki pieniężne, należności i zobowiązania funduszu pracodawcy przekazującego przejmuje fundusz pracodawcy przejmującego. Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS) nie określa trybu przekazania środków funduszu do nowego pracodawcy ani nie wspomina o konieczności dokonania korekty w razie przejścia zakładu pracy.

UZASADNIENIE

W takiej sytuacji zostaje zachowana ciągłość funkcjonowania ZFŚS. Wprawdzie wskazana regulacja mówi jedynie o pracodawcy zobowiązanym do tworzenia funduszu, jednak jej cel wyraźnie wskazuje, że chodzi o te wszystkie sytuacje, gdy u nowego pracodawcy ZFŚS po prostu istnieje – i to niezależnie od tego, czy na pracodawcy ciążył obowiązek jego utworzenia, czy też sam podjął decyzję w tym zakresie.

Działający u pracodawcy przejmującego ZFŚS zostanie powiększony przez przejęte środki, które będą wydatkowane zgodnie z regulaminem funduszu obowiązującym u przejmującego pracodawcy.

WAŻNE: Przejęte środki będą wydatkowane zgodnie z regulaminem ZFŚS pracodawcy przejmującego - ponieważ zwiększają one fundusz działający u pracodawcy przejmującego.

Przepisy ustawy o ZFŚS nie regulują natomiast trybu przekazania środków ZFŚS do nowego pracodawcy. Należy przyjąć, że środki te powinny zostać przekazane na konto funduszu pracodawcy przejmującego w dacie przejścia. Ustawa o ZFŚS nie wskazuje również na konieczność dokonywania korekty odpisu w sytuacji przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę.

Iga Dębińska

Podstawa prawna: art. 23

1

ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); art. 7 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1316).