Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W zbliżających się wyborach samorządowych obecny sekretarz gminy planuje wystartować. Czy w sytuacji jego wygranej musimy zatrudnić inna osobę czy można tylko powierzyć obowiązki sekretarza innemu pracownika gminy na czas pełnienia funkcji wójta? Czy sekretarz gminy po wygaśnięciu mandatu może powrócić na dotychczasowe stanowisko?

ODPOWIEDŹ

Sekretarz gminy może startować w wyborach, a w przypadku jego wygranej może złożyć wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji z wyboru. Prze ten okres gmina musi zatrudnić inną osobę na stanowisko sekretarza, bowiem z mocy ustawy nie ma możliwości by funkcję sekretarza gminy pełniła inna osoba na zasadzie powierzenia obowiązków. Po powrocie z urlopu bezpłatnego były wójt nie ma jednak gwarancji, ze wróci na stanowisko sekretarza gminy.

UZASADNIENIE

Oczywistym jest, że nie istniej możliwości łączenia funkcji wójta i sekretarza gminy, ponieważ sekretarz jest podwładnym wójta gminy. W myśl art. 174 Kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego, a okresu tego urlopu nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przepisach jednak nie znajdziemy wskazania dla jakich powodów może być on udzielony pracownikowi, dlatego takim powodem może być wybór wnioskodawcy na wójta gminy.

WAŻNE: Jednak prawo nie gwarantuje takiej osobie powrotu po urlopie bezpłatnym na dotychczasowe stanowisko. Wynika to wprost z treści art. 74 k.p., zgodnie z którym pracownik pozostający w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym ma prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał go w chwili wyboru, na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia z poprzednio zajmowanym, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru. Powracającemu pracownikowi gwarantowane jest jedynie zatrudnienie na dotychczasowych warunkach płacowych, ale nie na dokładnie tym samym stanowisku.

Trzeba pamiętać, że obsadzenie stanowiska sekretarza nie może nastąpić w drodze powierzenia pełnienia obowiązków (art. 5 ust. 1b ustawy o pracownikach samorządowych), zatem istnieje konieczność zatrudnienia innej osoby na stanowisko sekretarza na podstawie umowy o pracę także na czas nieokreślony.

Podobnie w tej sprawie wypowiedział się Sad Najwyższy w wyroku z 1 lutego 2017 r. (sygn. akt I PK 41/16).

Radosław Stępień

Adwokat, radca prawny

Podstawa prawna: art. 5 ustawy 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 902 z późn.zm.); art. 74, art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).