Jesteśmy urzędem skarbowym, w którym o tej porze roku nie ogromny napływ zeznań podatkowych. W związku z tym naczelnik postanowił przenieś jednego z pracowników – członka służby cywilnej do innego wydziału, który zajmuje się wprowadzaniem zeznań podatkowych do systemu informatycznego. Do tej pory pracownik ten zajmowała się kontrola podatkową w zakresie podatku dochodowego. Czy takie przesuniecie nie spowoduje naruszenie ustawy o służbie cywilnej?
ODPOWIEDŹ
Jeśli przesunięcie pracownika z kontroli podatkowej od wydziału wprowadzania danych, skutkować będzie w konsekwencji, że pracownik będzie wykonywał pracę wymagającą niższych kwalifikacji niż przez niego posiadane, wówczas będziemy mieć do czynienia z naruszeniem ustawy o służbie cywilnej. Takie przesunięcie będzie niezgodny z prawem, a w konsekwencji pracownik będzie mógł skierować pozew do sądu pracy i wygrać.
UZASADNIENIE
W myśl art. 62 ustawy o służbie cywilnej jeżeli jest to uzasadnione potrzebami urzędu, dyrektor generalny urzędu może w każdym czasie przenieść urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie w tej samej lub w innej miejscowości, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe.
Przeniesienia urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko w tym samym urzędzie do innej miejscowości nie można dokonać bez zgody urzędnika służby cywilnej - kobiety w ciąży lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat piętnastu.
Nie można także dokonać takiego przeniesienia, w przypadku gdy stoją temu na przeszkodzie szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne urzędnika. Z zacytowanego przepisu wprost nie wynika, że przeniesienie pracownika na stanowisko, na którym wymagane są niższe kwalifikacje oznacza naruszenia przepisów, jednak taki wniosek można wysnuć z orzecznictwa.
Mianowicie Sąd Najwyższy kilkakrotnie podkreśla, że „przeniesienie urzędnika służby cywilnej na inne stanowisko, na którym przygotowanie zawodowe urzędnika jest niewystarczające lub na którym wystarczają kwalifikacje niższe, narusza wymóg uwzględnienia przygotowania zawodowego przenoszonego urzędnika z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1345 ze zm.). Niezgodne z koniecznością uwzględnienia przygotowania zawodowego jest zarówno przeniesienie na stanowisko na którym przygotowanie zawodowe urzędnika jest niewystarczające jak i na takie, na którym wystarczają kwalifikacje niższe.” – wyrok SN z 22 lipca 2015 r. (sygn. akt I PK 253/14).
Radosław Stępień
Adwokat, radca prawny
Podstawa prawna: art. 62 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1889 z późn.zm.).