Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1 lipca 2018

Czy przedsiębiorca współpracujący z byłym pracodawcą ma prawo do opłacania niższych składek

0 896

Od niedawna prowadzę pierwszą swoją działalność gospodarczą. Wcześniej pracowałem na podstawie umowy o pracę. Zamierzam podjąć współpracę ze spółką prawa handlowego, która przejęła spółkę, w której byłem uprzednio zatrudniony. Będę wykonywał dla niej zarówno te same jak i inne usługi, które świadczyłem będąc w stosunku pracy. Czy nadal przysługuje mi prawo do opłacania składek od niższej podstawy (2-letnia ulga)?

ODPOWIEDŹ

Niestety, prawo do opłacania składek społecznych w ramach 2-letniej ulgi dla nowych przedsiębiorców nie będzie przysługiwało od chwili podjęcia wykonywania na rzecz byłego pracodawcy usług choćby w części pokrywających się z czynnościami wykonywanymi za czasów zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie przepisów Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. - 630 zł).

Jednakże powyższa zasada ma swoje ograniczenia. Otóż, ulga nie przysługuje w stosunku do osób, które:

  • już prowadzą działalność lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o ten drugi warunek, to istotne są dwie kwestie:

  • rodzaj usług wykonywanych w ramach nowej działalności na rzecz byłego pracodawcy nie może się nawet w części pokrywać z pracami, które poprzednio były realizowane na podstawie stosunku pracy; współpraca między tymi podmiotami może istnieć, ale powinna dotyczyć zupełnie innych czynności,

  • niewykonywanie działalności na rzecz byłego pracodawcy odnosi się nie tylko do pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24-miesięcznego okresu; tym samym nawet jeśli nie od razu, a po czasie były pracodawca i były pracownik - przedsiębiorca rozpoczną kooperację, ten drugi utraci prawo do deklarowania niższej podstawy wymiaru składek społecznych; prawo to odzyska jeśli tę współpracę zakończy, a okres 24 miesięcy jeszcze nie upłynął.

Jeśli natomiast chodzi o odpowiedź na pytanie, czy w przedstawionym opisie mamy do czynienia z wykonywaniem działalności na rzecz „byłego pracodawcy” skoro stosunek pracy był nawiązany ze spółką przejętą, to należy wyjaśnić, że tak. W świetle kodeksu spółek handlowych spółki kapitałowe mogą się łączyć. Spółka przejmująca, z dniem połączenia (przeniesienia całego majątku), wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Tym samym staje się dla pracowników, także byłych, pracodawcą.

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna: art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 z późn.zm.).