Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

30 września 2018

Czy pracownik samorządowy może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

0 925

Pracownica zatrudniona w naszym urzędzie w związku z przygotowaniami do święta gminy otrzymała polecenie służbowe pracy w niedzielę. Odmówiła nam, ponieważ jak twierdzi przez cały weekend będzie opiekowała się swoją dorosłą córką, mieszkającą oddzielnie córką, która w wypadku złamała obojczyk. Czy taki powód jest wystarczający aby odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji pracownica nie mogła odmówić pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki samorządowej, w której jest zatrudniony pracownik samorządowy, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta.

WAZNE: Podobnie jak w przypadku pracowników sektora prywatnego, również pracownicy samorządowi powinni wykonać polecenie służbowe pracodawcy dotyczące przyjścia do pracy w niedzielę.

Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych wskazują jednak na 2 grupy pracowników, którym pracodawca nie może narzucać pracy w godzinach nadliczbowych, czyli:

  • kobiety w ciąży – jest to zakaz bezwzględny,

  • pracownicy samorządowi sprawujący pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujący się dziećmi w wieku do 8 lat – muszą oni wyrazić zgodę na pracę nadliczbową.

Dwudniowa konieczność opieki nad córką nie jest podstawą do odmowy w wykonania polecenia służbowego dotyczącego przyjścia do pracy w niedzielę. Nie można mówić tu o pieczy nad osobą wymagającą stałej opieki.

O sprawowaniu pieczy w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych mówimy w przypadku szerszej od formalnej opiekę dotyczącą małoletniego lub ubezwłasnowolnionego, obejmującej także sprawowanie opieki nad innymi osobami, które ze względu na swoją sytuację wymagają szczególnej troski. Muszą przy tym spełnione być dwa warunki: po pierwsze sprawowanie pieczy nad tą osobą jest konieczne i po drugie, piecza ta jest sprawowana w sposób stały.

W sytuacji opisanej w pytaniu nie możemy więc mówić o stałym sprawowaniu pieczy.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: art. 42 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: D.zU.z 2018 r. poz. 1260).