Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

2 sierpnia 2018

Czy pracownica w ciąży może mieć nadgodziny

0 869

Jedna z zatrudnionych w mojej firmie pań jest w ciąży. Lato to dla nas czas szczególnie wzmożonej pracy, dlatego czasami proszę ją żeby została po godzinach. Pracownica twierdzi, że nie mam do tego prawa. Czy ma rację?

ODPOWIEDŹ

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych (art. 178 § 1 k.p.)

UZASADNIENIE

Przesłankę tej normy ochronnej stanowi troska o zdrowie kobiety i dziecka, a zbyt duża liczba godzin pracy w ciągu dnia może wywierać ujemny wpływ na stan zdrowia. Przepisy zabraniają także zatrudniania ciężarnej w porze nocnej. Są to regulacje mające charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że musi być przestrzegany, nawet jeżeli pracownica wyrazi zgodę na pracę w tych godzinach.

Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej obowiązuje od chwili przedłożenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży. Jeżeli jednak pracownica nie przedstawiła pracodawcy takiego zaświadczenia, a stan ciąży jest widoczny, pracodawca także nie może jej zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Warto również zwrócić uwagę na art. 185 § 2 k.p., w myśl którego pracodawca ma obowiążek udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: art. 178 i 185 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).