Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZWIĄZKI ZAWODOWE

19 lipca 2017

Czy pracodawca może pytać związek zawodowy czy dany pracownik jest jego członkiem

219

Sąd Najwyższy wydał kilka orzeczeń odnośnie problematyki zwracania się przez pracodawcę do związku zawodowego z zapytaniem czy pracownicy są, czy nie są pod „skrzydłami” związku. Między innymi wydał uchwałę składu siedmiu sędziów, która ma moc zasady prawnej, tzn. niemalże jest źródłem prawa.

Sąd, który orzeka wbrew zasadzie musi to wyraźnie zaznaczyć i w związku z tym orzekanie wbrew zasadzie niemal nie istnieje. Zgodnie z przywoływaną uchwałą siedmiu sędziów, pracodawca nie może bez rzeczowej potrzeby pytać o zbiorczą listę pracowników będących związkowcami, czy pracownikami, którzy na swoją prośbę są pod ochroną związku (Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, z dnia 21 listopada 2012 r., III PZP 6/2012). Co to jest rzeczowa potrzeba, jest tematem otwartym - jednak w mojej ocenie, dla bezpieczeństwa prawa, powinno to sprowadzać się do zamiaru rozstania się ze wszystkimi pracownikami lub ewentualnie do wręczenia wszystkim wypowiedzeń zmieniających.

Przed i po tej uchwale było wydanych co najmniej kilka orzeczeń biegunowych - jedne mówiły, że związek może się zasłaniać ochroną danych osobowych a drugie odwrotnie, aż do czasu wydania rzeczonej uchwały (por. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, z dnia 4 czerwca 2013 r., II PK 297/2012; Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, z dnia 14 czerwca 2012 r., I PK 231/2011).

Wydawałoby się, że temat się wyczerpał, nic bardziej mylnego.

Pracodawca kieruje do związku zawodowego pismo, w którym pyta Komisję Zakładową czy Xsiński, Kowalski, Nowak, Nowakowski i Nowakowicz są członkami związku zawodowego, bądź czy zwrócili się do związku o reprezentowanie ich interesów. Pracodawca nie mówi do czego mu te informację są potrzebne. Po tygodniu Pracodawca zwalnia jedynie Xsińskiego, nie podejmując żadnych kroków względem pozostałych. Zwalnia Xsińskiego bez konsultowania przyczyny ze związkiem zawodowym, twierdzić, że ten bezprawnie nie udzielił odpowiedzi na jego pytanie o członkostwo w związku. Czy pracownik ma szanse w Sądzie pracy skutecznie podnieść zarzut nieskonsultowania przyczyny? 

Jak w przedmiotowej sprawie, Sąd zaczął rozmyślać co w sytuacji, kiedy pracodawca co prawda nie prosi o przedstawienie zbiorczej listy „związkowców” (tak będę teraz nazywał także tych, którzy związkowcami nie są ale zwracają się do związku o obronę) ale wymienia z nazwiska pięcioro z pracowników i pyta tylko o nich.

Odpowiedzi na to pytanie, choć nadal nie jednoznacznej w stanie naszej sprawy udziela Sąd Najwyższy w najnowszym ze swoich orzeczeń. Zgodnie z wyrokiem, związek powinien pod rygorem zwolnienia pracodawcy z obowiązku współdziałania z komisją zakładową (tj. złożenia zamiaru wypowiedzenia art.38 kp i art. 302 uzz), podać...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.