Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1 sierpnia 2018

Czy po okresie korzystania z ulgi na start można opłacać składki od preferencyjnej podstawy wymiaru

196

Rozpoczęłam swoją pierwszą działalność gospodarczą od 16 lipca 2018 roku. Słyszałam, że mogę przez 6 miesięcy nie płacić składek. Czy po tym okresie będę mogła skorzystać jeszcze z tej ulgi polegającej na opłacaniu składek od niższej podstawy? Czy okres 6 miesięcy zalicza się do tych 24 miesięcy z tytułu tej drugiej ulgi?

ODPOWIEDŹ

Po wyczerpaniu okresu korzystania z tzw. ulgi na start przedsiębiorca ma prawo przez kolejne 24 miesiące opłacać składki społeczne od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

Obecnie nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start. Polega ona na nieopłacaniu przez 6 miesięcy kalendarzowych składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli osoba:

  • podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,

  • nie wykonuje dla byłego pracodawcy czynności, które wcześniej były przedmiotem umowy o pracę, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.

Okres ulgi maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych od podjęcia działalności gospodarczej. Jeśli działalność została rozpoczęta w trakcie miesiąca, to okres ulgi liczy się począwszy od kolejnego miesiąca kalendarzowego.

Po wykorzystaniu 6-miesięcznej ulgi na start (lub wcześniej jeśli osoba z niej zrezygnowała), można opłacać składki na ubezpieczen...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.