Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE

1 maja 2018

Czy oskładkować wypłacane kierowcom wyrównanie do niemieckiej płacy minimalnej

0 875

Pracuję od niedawna jako księgowa w firmie transportowej. Nasi kierowcy jeżdżą po różnych krajach UE miedzy innymi do Niemiec i z tego tytułu dodatkowo naliczamy im różnicę w wypłatach tak aby były równe z minimalną pensją w Niemczech tzw. Milog. Czy wyrównanie to należy „ozusować”. Do tej pory nie było to robione.

ODPOWIEDŹ

Wyrównanie może być zwolnione ze składek na ZUS jeżeli wchodzi do płacy minimalnej jako należność z tytułu podróży służbowych.

UZASADNIENIE

Przewozy na terenie Niemiec objęte są obowiązkiem płacy minimalnej (Milog). Do tego minimalnego wynagrodzenia można zaliczać należności związane z podróżą służbową, z tytułu wyżywienia czy zakwaterowania, o ile nie stanowią zwrotu faktycznie ponoszonych przez pracownika wydatków (diety, ryczałty).

Dla przypomnienia, diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Gdyby wyrównanie było zwykłym dodatkiem do płacy brutto podlegałoby oskładkowaniu.

Izabela Nowacka

Specjalistka w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).