Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

1 stycznia 1970

NR 14 (Luty 2019)

Czy można przerwać ciągłość w zawieraniu umów na czas określony

0 991

Pracownik był zatrudniony jak pracownik biurowy od 17 września 2012 do 30 września 2013 r. i druga umowa od 1października 2013 r.  do 30 września 2018 roku. Z upływem terminu 30 września  2018 r. umowa została rozwiązana. Czy mogę zatrudnić tego pracownika od marca 2019 r., aby umowa nie przekształciła się w umowę na czas nieokreślony? Czy zmiana stanowiska pracy spowoduje, że 33 miesiące będą liczone od początku? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.         

Odpowiedź

Obecnie nie ma tzw. czasu wyczekiwania, który powodowałby przerwanie ciągłości w zawieraniu kolejnej umowy na czas określony. Zawarcie kolejnej umowy na okres dłuższy niż 1 miesiąc automatycznie spowoduje, że taka umowa zawarta na czas oznaczony z mocy prawa przekształci się w umowę po pracę zawartą na czas nieokreślony. Od 22 lutego 2016 r. do 30 września 2018 r. upłynęło łącznie 31 miesięcy i 8 dni.

Sposobu liczenia okresu dotychczasowego zatrudnienia nie zmieni fakt zatrudnienia pracownika na innym stanowisku niż dotychczasowe, ponieważ przepisy wprost wskazują na tożsamość stron stosunku pracy (pracodawcę i pracownika), a nie na rodzaj wykonywanej pracy.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 251 Kodeksu pracy (w brzmieniu od 22 lutego 2016 r.)  okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres, o którym mowa w zdaniu wcześniejszym lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż liczba umów określona w tym przepisie, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Tej zasady 33 miesięcy  nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

 

  • w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

  • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

  • w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

 

- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Warto podkreślić, że na mocy art.14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych  ustaw do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli od 22 lutego 2016 r.), stosuje się art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jednakże do okresu zatrudnienia, o którym mowa w tym przepisie, wlicza się okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony przypadający od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, a trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest uważana za pierwszą umowę w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą albo za drugą umowę w rozumieniu tego przepisu, jeżeli została zawarta jako druga umowa w rozumieniu art. 251 ustawy zmienianej w art. 1 w dotychczasowym brzmieniu.

Oznacza, to że w przypadku opisanym w pytaniu do ciągłości zatrudnienia bierze się jedynie tę ostatnia umowę, która trwała od 1 października 2013 r.

 

 

Podstawa prawna: art. 25 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.);  art.14 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych  ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220).