Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy można od męża zmarłej pracownicy żądać zwrotu nadpłaconej części wynagrodzenia

Artykuły | 29 czerwca 2020 | NR 31
66

Dnia 28 czerwca zmarła pracownica urzędu gminy. Wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 25 czerwca, zgodnie z terminem. Czy mąż – wdowiec musi nam zwrócić nadpłaconą część wynagrodzenia, czy też nie?

Odpowiedź

Nie, małżonek zmarłej nie musi oddawać pobranego przez nią wcześniej wynagrodzenia.

Uzasadnienie

Pracownica pobrała wynagrodzenie za czerwiec w przyjętym terminie płatności a więc przed końcem miesiąca. Generalnie, w przypadkach gdy pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie za miesiąc, w którym był on nieobecny w pracy przez co wynagrodzenie stało się nienależne, pracodawca ma prawo w najbliższym terminie płatności dokonać odliczenia z kolejnego wynagrodzenia, bez zgody pracownika, na podstawie art. 87 § 7 Kodeksu pracy. Natomiast pracownik otrzymujący wynagrodzenie z góry powinien liczyć się ze zwrotem nienależnie pobranego wynagrodzenia w razie niewykonywania pracy w okresie, za który mu zapłacono (uchwała Sądu Najwyższego z 8grudnia 1994 r., sygn. akt I PZP 49/94, OSNAPiUS Nr 16/1995, poz. 202 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 1996 r., sygn. akt...

To co widzisz, to tylko 30% treści...



Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę