Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy można od męża zmarłej pracownicy żądać zwrotu nadpłaconej części wynagrodzenia

Artykuły | 29 czerwca 2020 | NR 31
0 898

Dnia 28 czerwca zmarła pracownica urzędu gminy. Wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 25 czerwca, zgodnie z terminem. Czy mąż – wdowiec musi nam zwrócić nadpłaconą część wynagrodzenia, czy też nie?

Odpowiedź

Nie, małżonek zmarłej nie musi oddawać pobranego przez nią wcześniej wynagrodzenia.

Uzasadnienie

Pracownica pobrała wynagrodzenie za czerwiec w przyjętym terminie płatności a więc przed końcem miesiąca. Generalnie, w przypadkach gdy pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie za miesiąc, w którym był on nieobecny w pracy przez co wynagrodzenie stało się nienależne, pracodawca ma prawo w najbliższym terminie płatności dokonać odliczenia z kolejnego wynagrodzenia, bez zgody pracownika, na podstawie art. 87 § 7 Kodeksu pracy. Natomiast pracownik otrzymujący wynagrodzenie z góry powinien liczyć się ze zwrotem nienależnie pobranego wynagrodzenia w razie niewykonywania pracy w okresie, za który mu zapłacono (uchwała Sądu Najwyższego z 8grudnia 1994 r., sygn. akt I PZP 49/94, OSNAPiUS Nr 16/1995, poz. 202 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 1996 r., sygn. akt I PRN 112/96, OSN Nr 11/1997, poz. 191). W omawianym przypadku nie będzie jednak następnej wypłaty ze względu na śmierć pracownicy. 
Małżonek nie ma obowiązku zwrotu poborów, którą już małżonka pobrała. Jeżeli małżonek przyjął po żonie spadek wprost czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub z ograniczeniem tej odpowiedzialności – tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, gdzie odpowiedzialność spadkobiercy podlega ograniczeniu tylko do wysokości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, to można od niego jako spadkobiercy domagać się zwrotu części wynagrodzenia na drodze sądowej tzn. w postępowaniu cywilnym.

 

Podstawa prawna: art. 1031 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 z późn.zm.).