Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W naszej firmie mamy 4 pracowników ochrony pracujących w równoważnym czasie pracy. Niestety nasza firma ma w tej chwili kłopoty finansowe i jesteśmy zmuszeniu zwolnić dwóch pracowników ochrony. Czy pozostałym dwóm możemy przedłużyć im wymiar dobowego czasu pracy, tak aby pracowali po 24 godziny?

ODPOWIEDŹ

Tak, w przypadku pracowników ochrony jest taka możliwość.

UZASADNIENIE

W przypadku pracowników zatrudnionych przy ochronie mienia system równoważnego czasu pracy, dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym co do zasady 1 miesiąca. Podobnie jest w przypadku osób zatrudnionych przy pilnowaniu mienia, w zakładowych straży pożarnych lub zakładowych służb ratowniczych.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach miesięczny okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Wyjątkiem są prace uzależnione od pory roku lub warunków atmosferycznych – tutaj okres rozliczeniowy może być przedłużony do nie więcej niż 4 miesięcy.

W odniesieniu do pracy przy dozorze nie jest możliwe zapewnienie pracownikowi nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Po okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy pracownik jest uprawniony do odpoczynku przez okres odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin (jest to odpowiednik odpoczynku dobowego).

Zatem po 24 godzinach pracy takiemu pracownikowi przysługuje minimum 24 godziny odpoczynku, a po 18 godzinach pracy – minimum 18 godzin odpoczynku. Jeżeli natomiast taki pracownik pracuje np. 8 albo 12 godzin, to przysługuje mu standardowy odpoczynek dobowy, tj. minimum 11 godzin (tak jak wszystkim pozostałym pracownikom pracującym w takim wymiarze czasu pracy).

Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie pracownikowi nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, na który – po 24 godzinach pracy – składa się 24 godziny odpoczynku dobowego i kolejne 24 godziny.

Anna Skoczek

Podstaw prawna: art. 135 i 137 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).