Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WYNAGRODZENIA

1 kwietnia 2018

Co zrobić z kosztami postępowania komorniczego przy potrącaniu długów z wynagrodzenia pracownika

0 924

Jeden z pracowników ma zajęcie komornicze na swojej pensji z tytułu alimentów na rzecz dzieci. Komornik poinformował pracodawcę, że do normalnego potrącenia z wynagrodzenia należy też każdorazowo doliczyć pewną kwotę z tytułu opłaty za przelew bankowy na jego konto. Pracownik zarabia mało i jeśli zakład pracy doliczy mu tę opłatę do potrącenia to przekroczona zostanie granica kwoty wolnej od potrąceń. Co robić w takiej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Komornik ma prawo domagać się powiększenia kwoty potrącanej z wynagrodzenia pracownika o należne mu koszty postępowania. A do nich zaliczają się także wydatki związane z przelewami pieniężnymi. Pracodawca powinien więc je potrącać. Ale musi się zmieścić w granicach określonych przez prawo, co oznacza, że nie wolno mu przekroczyć granicy kwoty wolnej od potrąceń.

UZASADNIENIE

Zajęcie komornicze z wynagrodzenia w praktyce polega na tym, że komornik zawiadamia pracodawcę, że do czasu pełnego uregulowania długu pracownik nie dostanie części swojego wynagrodzenia. Swobodnie można mu wypłacać jedynie sumę objętą częścią wolną od potrąceń – nadwyżkę należy przekazać egzekutorowi na pokrycie długów. Ograniczenie to obowiązuje do chwili pełnej spłaty zadłużenia dochodzonej przez wierzyciela od pracownika w postępowaniu egzekucyjnym.

Zadłużenie obejmuje również odsetki oraz koszty postępowania egzekucyjnego. Ich listę zawiera ustawa z  29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. Zalicza się do nich także wydatki związane z doręczenie pieniędzy przelewem bankowym albo za pomocą przekazu pocztowego.

W praktyce oznacza to, że pracodawca dokonując potrącenia z wynagrodzenia pracowniczego powinien zabierać dłużnikowi także środki przeznaczone na pokrycie kosztów przelewów bankowych. Czyniąc takie wyliczenia pracodawca musi pamiętać o ograniczeniach związanych z kwotą wolną od potrąceń. Po potrąceniu należności dla komornika pracownikowi musi pozostać minimalne wynagrodzenie po odliczeniach składkowych i podatkowych. Koszty przelewów mogą więc być zabierane o ile tylko nie spowoduje to przekroczenia limitów przewidzianych w prawie pracy.

WAŻNE: Po potrąceniach alimentów wraz z kosztami przelewów pracownikowi musi pozostać kwota wolna od potrąceń czyli minimalne wynagrodzenie za pracę po odliczeniach składkowo- podatkowych.

Z praktycznego punktu widzenia służby pracodawcy odpowiedzialne za dokonywanie potrąceń powinny postępować według następującej procedury:

  • najpierw dokonać potrącenia odpowiedniej kwoty na świadczenia alimentacyjne a dopiero później potrącać koszty przelewów,

  • sprawdzić czy łączna kwota potrąceń nie przekracza więcej niż połowy wynagrodzenia, a jeśli występuje zbieg z potrąceniami na świadczenia alimentacyjne - do 3/5 wynagrodzenia,

  • upewnić się, że po potrąceniach pracownikowi pozostanie kwota wolna od potrąceń czyli równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniach składkowo-podatkowych.

Artur Lasocki

Specjalista w zakresie prawa pracy

Podstawa prawna: art. 770 i 881 § 2-3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 155 z późn.zm.); art. 39 ust. 2 pkt 6 tego aktu ustawy z  29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1277 z późn.zm.); art. 87 § 3 oraz art. 871 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r, poz. 108 z późn.zm.).