Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

5 marca 2019

NR 15 (Marzec 2019)

Były pracownik spółki cywilnej będący nowym wspólnikiem, a prawo do ulgi na start

0 1053

Mąż pracował w spółce żony. Wraz ze śmiercią żony zwolnił się z pracy i wszedł do spółki cywilnej jako spadkobierca. Oczywiście wszelkie formalności w CEIDG, US i ZUS zostały dokonane. Czy nowy wspólnik spółki cywilnej może skorzystać z ulgi na strat?

Odpowiedź

Tak, pod warunkiem, że jest to pierwsza działalność gospodarcza i działalność ta nie będzie wykonywana na rzecz byłego pracodawcy sprzed rozpoczęcia działalności. Spółka cywilna jest stosunkiem prawnym, w której wspólnik spółki cywilnej podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki, działa wprawdzie w imieniu spółki, ale na swoją rzecz. Zatem nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Uzasadnienie

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyjątkiem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone. Trzeba dodać, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Każdy przedsiębiorca, który rejestruje się w CEIDG i nie jest ubezpieczony z innego tytułu (np. pracy na etacie), ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń społecznych (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS i opłacać składki na te ubezpieczenia w pełnej albo preferencyjnej wysokości.

Jednakże, „nowy” przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) przez 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności, jeżeli skorzysta z tzw. „ulgi na start”.

Z „ulgi na start” mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

 

  • są osobami fizycznymi (czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych)

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia

  • nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności

  • nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

 

W przytoczonej sytuacji, należy wyjaśnić czy przystąpienie męża do spółki jako spadkobiercy, będącego uprzednio pracownikiem tejże spółki cywilnej, spełnia warunek wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym świadczył pracę i wykonywał czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.

WAŻNE: Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego spółka jest stosunkiem prawnym powstałym na podstawie umowy, przez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Strony umowy spółki cywilnej stają się z mocy prawa wspólnikami tej spółki uzyskującymi w momencie dokonania rejestracji w organie ewidencyjnym status przedsiębiorców. W konsekwencji wspólnik spółki cywilnej podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki, działa wprawdzie w imieniu spółki, ale na swoją rzecz.

Zatem w kontekście przesłanek ustawy – Prawo przedsiębiorców, małżonek spadkobierca nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoja rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Tym samym nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

 

Podstawa prawna:  art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 13 ust. 4, art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 z późn.zm.); art. 860- 872 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1025); art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646).