Kierowca ze stałym miesięcznym wynagrodzeniem zatrudniony w systemie równoważnym był na zwolnieniu lekarskim trzy tygodnie w miesiącu. Po powrocie ze zwolnienia lekarskiego okazało się, że dni pracy po zwolnieniu lekarskim, zgodnie z harmonogramem pracy są jego dniami wolnymi od pracy. Czy należy naliczyć i wypłacić wynagrodzenie temu pracownikowi?
Odpowiedź
Czas zwolnienia lekarskiego należy rozliczyć zgodnie z ustalonym dla danego pracownika harmonogramem pracy. Jeśli w miesiącu, w którym pracownik się rozchorował norma czasu pracy wynosiła 160 godzin i harmonogram godzinowy pracy pracownika przypadał w tych tygodniach , w których pracownik się rozchorował, to wynagrodzenie chorobowe powinien otrzymać za 160 godzin, które miałby przepracować zgodnie z harmonogramem. Za czas dni wolnych pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.
Uzasadnienie
Zgodnie zasadą ogólna zawartą w Kodeksie Pracy (art. 129 § 1) czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie ustala się liczbę godzin do przepracowania przez pracownika.
Zgodnie z art. 130 § 1 Kodeksu Pracy w celu wyznaczenia wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym należy:
- przemnożyć przez 40 liczbę tygodni przypadających do przepracowania w tym okresie (dla miesięcznego okresu rozliczeniowego jest to 4);
- dodać do otrzymanej liczby liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku przemnożoną przez 8;
- odjąć po 8 godzin za każde święto wolne od pracy przypadające w dniu innym niż niedziela.
Ważne
W związku z charakterem działalności zakładu pracy, pracodawca może wprowadzić różne systemy pracy w swoim zakładzie, które określa Kodeks pracy np. podstawowy system czasu pracy, równoważny system czasu pracy, pracę w ruchu ciągłym, przerywany system czasu pracy, zadaniowy system czasu pracy.
Podkreślić trzeba, że czas pracy kierowców reguluje ustawa o czasie pracy kierowców. Zgodnie tą ustawą czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Tygodniowy czas pracy kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Jednakże, czas ten może być przedłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Dodać trzeba, że w każdej dobie kierowcy przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
W pracy kierowcy pracodawca może stosować równoważny czas pracy., co powoduje możliwość wydłużenia w systemie równoważnym wymiaru czasu pracy do 12 h na dobę. W systemie tym wymiar...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę